Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Haber ve Gelişmeler - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Nadas Alanı > Dünya Hali > iç-dış politika
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Haber ve Gelişmeler
Konudaki Cevap Sayısı
29
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
20574

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 26-04-2006, 08:15
alihoca alihoca bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 361/2464
166 Mesaj ına 2501 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Haber ve Gelişmeler

Güzel Dostlarım;

Bu başlıkta dilerseniz,
Yakın uzak gelecek için önemli gördüğümüz haber ve gelişmeleri toplayalım.

Sayggılarımla
Eski 28-04-2006, 08:02
alihoca alihoca bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 361/2464
166 Mesaj ına 2501 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Bu Kez Sonuç Farklı Olabilir Mi?

//ABD Kongresi üyeleri Ankara'ya Ermeni soykırımı iddiasını tanıması için çağrı yaparken, bir Kongre üyesi "AB üyeliğine soykırım şartı" çağrısı yapan mektubu imzaya açtıklarını duyurdu

ABD Temsilciler Meclisi çatısı altında, Ermeni derneklerinin girişimiyle düzenlenen "Soykırımı Anma" toplantısında, 29 Temsilciler Meclisi üyesi ile 3 senatör konuşma yaparak soykırım tezine sahip çıktı ve Türkiye'yi ağır bir dille eleştirdi.
Senatör Robert Menendez, "ABD yönetimi Ermeni soykırımını resmen tanımalıdır. Türkiye'nin müttefikimiz olduğunu iddia edenler şunu bilmeli ki, belki Türkiye müttefik olsa bile, hiçbir müttefik bize yalan politikası dayatmamalı" dedi. Senatör Paul Sarbanes ise soykırım iddiasını tanıyan Avrupa ülkelerini tek tek saydı ve "Başka ülkeler gerçeği konuşabiliyorsa, bizim ülkemiz de konuşabilmeli" diyerek,

Amerikan Dışişleri'nin "soykırım" tezini resmen benimsemesini istedi
.//
Yasemin ÇONGAR/ABD
Eski 30-04-2006, 17:46
Master - ait Avatar
Master Master bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 6.503/2290
5427 Mesaj ına 23006 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Edirne 2. Olağan İl Kongresi'nde, ''Benim vatandaşım bu kongreye geliyorsa, başı örtülüsüyle, başı açığıyla el ele, yan yana, omuz omuza AK Parti'nin kongresi yapılıyorsa, bu, milletin ta kendisidir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Edirne 2. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Kongrenin yapıldığı Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu'na gelişinde partililer tarafından alkış ve tezahüratlarla karşılanan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de önemli ilklere imza attıklarını ve büyük reformlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, ''Türkiye'de çakılı bir tek çivisi bulunmayanların'' kendilerini sürekli eleştirdiğini belirtti. Çağdaşlık ve modernliğin ülkeye hizmetle olduğunu ifade eden Erdoğan, bir gazetede yer alan fotoğrafı ve sözleri eleştirerek,
şunları söyledi:

''Bugün bir gazete manşet yapmış. Söylemek zorundayım. 'AK Parti Kars Kongresi'nde haremlik-selamlık' diyor. Ne yapmak istiyorsun sen? Ne demek o? Benim hanım kardeşim bu kongre salonuna gelmiş, nerede isterse orada oturur. Sana ne ya, ayıptır ya... Yani sen nasıl talimat verirsen öyle mi oturacak? Bunu anlamak mümkün değil. Bu ne biçim gazeteciliktir, ne biçim gazetecilik anlayışıdır. Ne yapmak istiyorsun? Hani özgürlükler, hani demokrasi? Bunun için Edirne İl Kongresi'nde de hanım kardeşlerim istedikleri yere gelmiş oturmuşlar. Eee Milliyet Gazetesi, gel şimdi bakalım onu da resmet.''

''O DEVİRLER BİTTİ''

''Ülkeyi karıştırmanın, ülkeyi bölmenin, ayırmanın, bir yerlere kendine göre sinyal vermenin anlamı nedir?'' diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''O devirler bitti. Bırakın bu işleri. Halkın onuruyla, halkın iradesiyle, halkın özgürlük anlayışıyla bir kongreye gelme cesaretini gösteren halka, yer biçme gibi bir hakkınız yok. Bunu yapamazsınız. Benim vatandaşım bu kongreye geliyorsa, başı örtülüsüyle, başı açığıyla el ele, yan yana, omuz omuza AK Parti'nin kongresi yapılıyorsa, bu, milletin ta kendisidir. Burada millet var. Burada sipariş üzerine toplanmış bir ekip yok. Burada sipariş yok. Burada millet var. Ve benim bütün arzum oydu zaten...

Ben diyordum ki AK Parti'nin yürüyüşünde başörtülü kardeşim, başı açık kardeşi ile eğer el ele, omuz omuza siyaset yapıyorsa, bu millete hizmet yolunda koşuyorsa, bunu gördüğüm gün kendimi mutlu hissedeceğim. Burada ayrımcılık yok. Bu bir onurlu duruştur. Bu bir onurlu ayağa kalkıştır.''

Erdoğan'ın bu sözleri üzerine salonda bulunan partililer hep birlikte ayağa kalkarak, ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganı attılar. ''Ben sizle gurur duyuyorum'' diyerek partililere cevap veren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''İnşallah el ele, omuz omuza, ülkemde bölücülük kaygısı içine girenlere siz fırsat vermeyeceksiniz. Siz gönlünüzü herkese açacaksınız. Zorlaştırmayacaksınız, kolaylaştıracaksınız. Hani Mevlana kültüründe, 'Ne olursan ol, yine gel' diyor ya, bizim kapımız küskünler, dargınlar kapısı değil. Kinin, nefretin çatısı altında olduğu bir kapı değil. Bu kapıda dostluk, barış, dayanışma, yardımlaşma var. Türkiye'nin, aydınlık yarınlara koşması var.''

Minik Yorum : Şu Demokrasi okulda YOK OLDUĞU öğretilince kim dedimi hep gülümserim....
''Gelişmekte olan bir ülke enflasyonu düşürebilir.. Yolsuzlukları azaltabilir.. Bütçelerde kısıntıya gidebilir.. Özelleştirme yapabilir..Ama yine de zenginleşemeyebilir! Çünkü bilgi değil,yalnızca mal üretiyordur." Juan Enriquez
Master kullanıcısına teşekkür edenler
Emin (07-06-2006), Mazhi (17-05-2006)
Eski 01-05-2006, 10:49
account account bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 144/5159
85 Mesaj ına 596 Kere teşekkür edildi
Tanımlı alarko

01.05.2006 / Yiğit Bulut / Yorum

Türk Devleti'nden milyar dolarlık ihale eden Alarko, Türkiye’yi Avrupa’da mahkum ettirerek çok büyük bir hata yaptı. Bu parayı Mehmetçik Vakfı'na veya Şehit Aileleri Vakfı'na bağışlayıp, yanlış bir adım attığını beyan ederek Türk halkından özür dilemeli.

Başlığı görünce "olumlu mu yoksa olumsuz mu” devam edeceğini merak ediyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

İlk etapta son 3 gün içinde internet siteleri ve gazetelerde yer alan “Alarko ile ilgili” haberi sizlere aktarmak istiyorum.

* “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Alarko Grubu'na bağlı Yıltaş Yıldız Turistik Tesisleri'nin açtığı davada, Türkiye'nin "hakkaniyete uygun tazminat ödemesine" gerek görüldüğünü açıkladı. Türkiye, karar gereği şirkete 6 milyon 100 bin euro tazminatın yanısıra 10 bin euro tutarındaki mahkeme masrafını da ödeyecek Bu rakam AİHM'in Türkiye'ye verdiği en büyük tazminat cezası olacak. Türkiye daha önce Loizidou davasında 1.1 milyon euroluk tazminata mahkum edilmişti. İstanbul'da Orman Fakültesi yakınlarında villa inşa etmek isteyen Alarko, 4 bin 300 dönümlük arazinin istimlak edildiği ve buna karşılık ödenen paranın normal değerinin altında olduğu gerekçesiyle AİHM'de dava açmıştı. Şirket, yaklaşık 60 milyon dolarlık maddi tazminat talep etmişti.”

* "AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye aleyhine açılan 5 davayı karara bağladı. AİHM’den yapılan açıklamada, Alarko Grubu'na bağlı Yıltaş Yıldız Turistik Tesisleri A.Ş’nin açtığı davada, Türkiye’nin "hakkaniyete uygun tazminat ödemesine" gerek görüldüğü belirtildi. Türkiye, karar gereği 6 milyon 100 bin euro tazminat ödeyecek. İstanbul’da Orman Fakültesi yakınlarında villa inşa etmek isteyen başvuru sahibi şirket, 4 milyon metrekarelik arazinin devlet tarafından istimlak edildiği ve buna karşılık ödenen paranın normal değerinin altında olduğu gerekçesiyle AİHM’de dava açmıştı. Şirket, yaklaşık 60 milyon dolar tutarında maddi tazminat talep etmişti. AİHM, 2003 yılında başvuruyla ilgili aldığı karada, mal ve mülkiyetin korunmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 1. protokolünün 1. maddesinin ihlal edildiği görüşüne varmıştı. Türkiye, 10 bin euro tutarında mahkeme masrafını da ödeyecek.”

Devletten en fazla ihale alan şirket Alarko
Haberi okudunuz ve kendi yorumlarınızı yaptınız. Bu noktada ben kendi yorumuma geçmek ve öncesinde başlığı yeniden geniş bir biçimde tekrar etmek istiyorum; “Bravo ALARKO, Türkiye’yi, Türk Devleti'ni Avrupa’da mahkum ettirdin ve 6 milyon Euro kazandın”...

Değerli dostlar, bu konuya neden bu şekilde tepki verdiğimi sizlere aktarmak istiyorum. Herkesin, şirket veya birey olarak hukuken hakkını aramasına sonuna kadar taraftarım. Taraftarım ama bu Türk Devleti'ni Avrupa’ya şikayet etme noktasına geldiğinde “hukuk aramaktan” çıkıyor ve başka bir boyuta geçiyor. Üstelik bunu son 15 yılda Kamudan (Devletten) en fazla ihale alan şirketlerden biri olan Alarko yapıyorsa.

Daha açık yazayım; kardeşim, sen kamudan milyar dolarlık ihale alacaksın sonra da birkaç milyon euro kazanmak için, sana milyar dolar ödeyen Devleti Avrupa’ya şikayet edeceksin. Bu kabullenilmesi mümkün bir davranış değil.

Bu noktada Alarko’nun aldığı bazı ihaleleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Ankara-istanbul hızlı tren projesi

* İstanbul Metrosu’nun bir bölümü

* Melen Terfi Deposu Kıncıllı Sırtı Arası İsale Hattı

* İgdaş-Başak konutları (bazı bölümler)

* Cevizli, Sarmaşık I ve sarmaşık II santralleri

* Samsun-Çarşamba havalimanı

* Tüpraş’ta yenileme ihaleleri

Hızlı trende ihale bedeli yüzde 50 artırıldı

Burada saymaya sayfaların yetmeyeceği onlarca irili ufaklı ihale daha var...

Peki bunların toplam değeri ne kadar? Milyarlarca dolar. Evet, yanlış okumadınız, milyarlarca dolar.

Bu noktada örnek olması açısından oldukça ilginç bir hikayesi olan TCDD’nin hızlı tren projesini resmi internet sitesinden alıntılar ile örneklemek ve bir de soru sormak istiyorum. İşte TCDD’nin resmi duyurusu: “ALSİM-ALARKO liderliğinde İspanyol OHL Firması ile oluşan konsorsiyum tarafından yapımına başlanılan 1.etabın sözleşme bedeli+sigorta primi olmak üzere toplam 459 milyon EURO'dur. Ancak, hızın 200 km/s'den 250 km/s çıkması ve mevcut hattın korunması nedeniyle meydan gelen keşif artışları ile birlikte yaklaşık maliyet 629 milyon EURO olarak hesaplanmıştır. Projenin 1.Etabı olan Eskişehir Esenkent arasının Eylül/2006 sonu itibariyle bitirilmesi planlanmaktadır...”

Gördüğünüz gibi sadece bir hattın ihale bedeli 629 milyon euro yani milyar dolara yakın. Bu noktada “6 milyon euro için Avrupa kapılarında koşan Alarko’ya aynı hassasiyet içinde soralım, nasıl oldu da 459 milyon euro olarak belirlenen ilk bedel bir anda 629 milyon euro’ya çıktı?

Sonuç: Türk Devleti'nden milyar dolarlık ihale eden Alarko, Türkiye’yi Türk mahkemelerinde kazanamamasına rağmen Avrupa’da mahkum ettirerek bana göre çok büyük bir hata yaptı. Bu parayı Mehmetçik Vakfına veya Şehit Aileleri Vakfı'na bağışlayıp, yanlış bir adım attığını beyan ederek Türk halkından özür dilemeli. Umarım bu durum, şirketin sahiplerinin genel politikası sonucu değil, orada çalışanların hatası sonucu ortaya çıkmış bir dinamiktir.

Son soru: Ulaştırma Bakanı'na, TCDD Genel Müdürü'ne ve Alarko yetkililerine soruyorum; hızlı tren hattındaki bedel nasıl oldu da bir anda yüzde 50’ye yakın arttı?
ewcdsikl (14-07-2020)
Eski 17-05-2006, 11:24
AnnE - ait Avatar
AnnE AnnE bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 606/518
314 Mesaj ına 5526 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Ne başlığı !!!

Erdoğan Danıştay İkinci Daire'nin kararını kınamıştı

ANKARA(ANKA)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saldırıya uğrayan Danıştay İkinci Dairesi’nin türbanlı öğretmenle ilgili verdiği kararı şubatın ilk günlerinde eleştirmiş ve kınamıştı. Erdoğan bir çiftçiye çıkışmasıyla da hatırlanan Mersin gezisinde Danıştay’ın sokakta türban takmakla ilgili kararının "din ve vicdan özgürlüğünü kısıtlama" olduğunu belirterek, "Ben özgürlüklerin egemen olduğu bir ülkenin Başbakanı olarak bu kararı kınıyorum" demişti.
AKP Mersin Merkez İlçe İkinci Olağan Kongresi’ne katılan Başbakan Erdoğan, Salona gelişi sırasında bir çiftçi tarafından protesto edilmişti. Erdoğan çiftçiyle tartışmıştı.

"DANIŞTAY KARARI DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜNE KISITLMA"
Başbakan Erdoğan, Danıştay’ın türbanlı bir öğretmenle ilgili verdiği ve kamuoyunda kamusal alan tartışmalarına yol açan kararıyla ilgili olarak tepki dolu sözler sarf etmişti.
Erdoğan, "Özgürlükler noktasında Danıştay’ın almış olduğu bir karar var. Bu kararı ben hukuk içerisinde tanımlayamıyorum" diyerek konuşmasını şöyle sürdürmüştü:
"Bir anaokulu öğretmenine, ’Öğretmenlik yaparken başın açık olacak, dışarıda da başın açık olacak’ deme hakkına kimse sahip değildir. Bu anlayış hiçbir hukuk anlayışı içinde tanımlanamaz. Kalkıp da vatandaşımızın din ve vicdan özgürlüğünü kimsenin kısıtlama hakkı yoktur. Ben özgürlüklerin egemen olduğu bir ülkenin Başbakanı olarak bu kararı kınıyorum. Bu ülkenin Başbakanı olarak, bu ülkenin bir evladı olarak, karar verildiği için bu yorumu yapıyorum.
Yapmak zorundayım. İnsanın özel alanı vardır. Kamusal alan vardır. Bir de kamu alanı vardır. Bunlar evin içine de karışacaklar. Türkiye yol geçen hanı değildir.
Artık biz bu ülkede gerginlikler olmasın, birileri nemalanmasın diye sabrediyoruz. Bu ülkede böyle bir zemini hazırlama gayreti içerisine girmesinler. Burada özellikle milletin bir vekili olarak, milletin duygularına tercüman olarak konuşuyorum. Ama ben yargı makamı değilim."
AnnE kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (17-05-2006), Ramo (17-05-2006)
Eski 17-05-2006, 11:44
AnnE - ait Avatar
AnnE AnnE bağlı değil
.

Tanımlı

yorum mu ?

alihoca (17-05-2006), Süvari (17-05-2006)
Eski 17-05-2006, 11:56
AnnE - ait Avatar
AnnE AnnE bağlı değil
.

Tanımlı

arkadaşlar arazi :
http://www.vakit.com.tr
alihoca (17-05-2006), Mazhi (17-05-2006), Ramo (17-05-2006), Süvari (17-05-2006)
Eski 17-05-2006, 13:48
Süvari - ait Avatar
Süvari Süvari bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 685/2402
454 Mesaj ına 1691 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Karara şerh koyan üye ağır yaralanmış.
Tuhaf dünya
Süvari kullanıcısına teşekkür edenler
ufuxjuleege (11-07-2020)
Eski 28-05-2006, 10:48
Master - ait Avatar
Master Master bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 6.503/2290
5427 Mesaj ına 23006 Kere teşekkür edildi
Talking Demokrasi mi ?

Halkın dediği olmaz TÜRK sağının ürettiği

TÜRK sağının ürettiği dogmaların, palavraların en birincisi: "Halkın dediği olur!" Hayır halkın dediği olmaz.
AKP de "Halkın dediği olur" diyor.

Hangi halk?

"Halkın dediği olur" demek, "seçmen kitlesinin tamamının dediği olur" demek anlamında ise ortada herhangi bir sorun yok.

Ama amaç iktidar partisine oy verenler ise ortada büyük bir demokrasi sorunu var.

AKP’nin "Halkın dediği olur!" demesi, diktatorya hevesinden başka bir şey değil.

MİLLET İRADESİNE SAYGI GÖSTERMEK

Haydi hep birlikte AKP ile hesaplaşalım:

Bu partinin ileri gelenleri ve TBMM Başkanı sık sık "Halkın dediği olur!", "Millet iradesine saygı göstermek gerekir" derler. Bunun anlamı şudur: İktidar biziz, bizim dediğimiz olur.

Böyle bir düşünce tarzının ne doğrudan demokrasiyle ne de temsili demokrasiyle ilişkisi vardır. Düpedüz dikta kokan bir düşüncedir bu.

Meclis çoğunluğu bir iktidara ancak Anayasa’ya uygun işler yapma izni verir. Bunun dışında hiçbir iktidar millet iradesinin tamamını, halk oyunun tümünü temsil etmez. Bunun için de kendi iradesini halkın iradesinin yerine koyamaz.

ANAYASA VE YASALAR...

AKP, TBMM’de ezici bir çoğunluğa sahip. Ama bu ezici çoğunluğun arkasındaki oy desteği yüzde 33, nüfus desteği ise yüzde 25. Demek ki AKP, millet iradesinin yüzde 25’ini temsil ediyor. Bu nedenle hiçbir icraatını, "Halk bunu böyle istiyor!" diye savunamaz. Halkın ancak yüzde yirmi beşi istiyor olabilir. Bu da şu anda değişmiş durumdadır.

Aslına bakarsanız, bu noktadan sonra "Halk böyle istiyor!" savunması da saçma. Çünkü bakalım Anayasa ve yasalar böyle istiyor mu, böyle olmasına izin veriyor mu?

Bir zamanlar biri "Halk isterse ne laiklik kalır ne bir şey!" demişti. Yanlış anımsamıyorsam bu biri Recep Tayyip Erdoğan idi.

Bu çok ince ve karmaşık bir noktadır. Çünkü halkın yüzde doksan dokuzunun referandumda onayladığı Anayasa’ya aykırıdır. 1980 Anayasası’nın askeri rejim tasarısı olması da hiçbir şeyi değiştirmez. Değiştirilinceye kadar bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasasıdır.

Ve bu Anayasa’nın 4. maddesine göre:

"Anayasa’nın 1. maddesindeki devlet şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2’nci maddesindeki Cumhuriyet’in nitelikleri ve 3’üncü madde hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez."

DENEMEKTE YARAR VARDIR

Ama bir sivri akıllı çıkıp "O zaman 4. maddeyi kaldırıp sonra işimize bakarız" da diyebilir bu memlekette. Böylece akıllarına hiç gelmemiş olabilecek bir olanak da sunmuş olabilirim kendilerine. Bir denesinler, denemekte bir yarar var.

Yukarıdaki hesapları bir yana bırakalım, Anayasa’nın ilk dört maddesi de halkın dediğinin olmayacağının en kestirme kanıtı.
Demokrasi, tuhaf incelikleri olan bir rejim. Anlamayanlar bunu anladığı zaman ülke huzur bulacak! Özdemir İNCE

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...arid=72&gid=61
''Gelişmekte olan bir ülke enflasyonu düşürebilir.. Yolsuzlukları azaltabilir.. Bütçelerde kısıntıya gidebilir.. Özelleştirme yapabilir..Ama yine de zenginleşemeyebilir! Çünkü bilgi değil,yalnızca mal üretiyordur." Juan Enriquez
Eski 07-06-2006, 09:53
Mazhi - ait Avatar
Mazhi Mazhi bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 277/113
0 Mesaj ına 2144 Kere teşekkür edildi
Mazhi - MSN üzerinden Mesaj gönder
Frown Cukkaspor...Hayırlı olsun

*ankara 9. AĞir Ceza Mahkemesİ, Necmettİn Erbakan'in, Kayip Trİlyon Davasinda AldiĞi Cezayi Konutunda Çekmesİne Karar Verdİ... (07/06/2006 - 10:43:32)

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster