Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Gözlem ve Tesbitlerim - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Nadas Alanı > Dünya Hali > Gözlem-Tespit
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Gözlem ve Tesbitlerim
Konudaki Cevap Sayısı
99
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
37965

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 31-07-2006, 09:19
darius darius bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 272/64
0 Mesaj ına 1642 Kere teşekkür edildi
Exclamation Gözlem ve Tesbitlerim

Arka BahÇe Forumu > Nadas Alanı > Dünya Hali > Gözlem-Tespit >

BİR MİLYON DOLARLIK MERCEDES'İ KIRMIZIYA BOYATAN TÜRK
En pahalı Mercedes'i boyattı

Gri rengiyle efsane haline gelen ve adı "Gümüş Ok"a çıkan 1 milyon dolarlık Mercedes SLR bir Türk müşteri isteyince kırmızıya boyandı. Bu pahalı otomobili bayrak kırmızıya boyatan Türk'ün adı sır gibi saklanıyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Bir Türk, gümüş renkli efsane Mercedes'i kırmızıya boyattı

Gri rengiyle efsane haline gelen ve bu yüzden 'Gümüş Ok' olarak tanınan 1 milyon dolarlık SLR, bir Türk müşterisinin isteğiyle bayrak kırmızısına boyandı.

Mercedes-Benz'in efsanevi spor otomobili SLR'ın rengi bir Türk otomobilseverin isteği üzerine değiştirildi. Mercedes'e ilk uluslararası yarışı kazandıran efsane "Gümüş Ok"tan esinlenerek geliştirilen SLR, renk kataloğunda olmamasına rağmen Türk müşterisinin siparişi üzerine bayrak kırmızısına boyandı. Aslında Mercedes SLR modelininin ana rengi gri. Ancak, bunun yanı sıra siyah, lacivert ve yeşilin çeşitli tonlarından oluşan 13 renk seçeneği bulunuyor. Türk müşterinin siparişi üzerine üretilen kırmızı renkli SLR ise dünyada ilk olma özelliğine sahip olacak. Mercedes'in Almanya'daki merkezine sipariş veren Türk müşterinin ismi sır gibi saklanıyor. Ancak, yollarda kırmızı renkli bir Mercedes SLR görüldüğünde, efsanevi aracın rengini değiştirmeyi başaran bu Türk'ü tanıyacağız.

BOYASI KAZINMIŞ

Mercedes'e ilk uluslar arası yarışı kazandıran SLR'ın efsaneye dönüşmesinin nedenlerinden biri de rengiyle ilgili. Bu yüzden, bu aracın renginin bayrak kırmızına dönüşmesi büyük önem taşıyor. Daimler Benz'in ilk yarış aracının rengi beyazmış. Fakat ilk yarışta aracın ağırlığı 1.5 kg fazla çıkınca aracın boyasını kazımışlar ve hafifletmişler. Boyasız, metal alaşım rengindeki araç İtalya Brescia'daki ünlü yarışı kazanmış. Bunun uğur olduğuna karar verilmiş ve aracı bundan sonra hep gümüş renginde yapmışlar. Bir radyo kanalının yaptığı "Gümüş Ok" yakıştırması benimsenmiş ve bundan sonra SLR'a "Gümüş Ok" denilmiş.

KAPILAR YUKARI AÇILIYOR

Tasarım öğelerini Formula 1 ve efsanevi SLR spor otomobilinden alan Mercedes SLR, geleneğe uygun olarak yukarı doğru açılan kapılara sahip. Karbon elyafı ve alüminyumdan üretilen karoseri son derece hafif ve sağlam. Özel algılayıcılarla kontrol edilen ve seramik disklerin kullanıldığı fren sistemi durma mesafesini kısaltıyor.

SABAH

Eski 31-07-2006, 09:23
.

DÜŞÜK YAPAN SEDA SAYAN: BEBEK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK
Bebek çalışmalarına devam

Seda Sayan, sevgilisi Nihat Doğan ile gittiği Amerika tatilinden dönerken 3 haftalık bebeğini kaybetmenin acısını, Bodrum'da moral depolayarak atmaya çalışıyor.

--------------------------------------------------------------------------------

İkili, basın mensuplarına yakalanmamak için Bodrum'un tenha bir bölgesini seçti. Arkadaşlarının Kıyıkışlacık'ta bulunan Akarca Çiftliği'nde denize girip güneşlenen iki, bir anda gazetecileri karşılarında şaşırdı. Bu durum karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Sayan, önemli açıklamar yaptı. Bebeklerini kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Sayan, "Hamile olduğumu bilmiyorduk. İkimiz de bebek çok istiyorduk. Bu yüzden kendime pek dikkat etmemiştim. Nihat benden daha fazla üzüldü. Ama bu bizi yıldırmayacak. Bebek çalışmaları devam edeceğiz" dedi.

Cenker TEZEL/HÜRRİYET

Eski 31-07-2006, 09:31
.

Tanımlı

DOĞALGAZA ZAM KESİNLEŞTİ, ELEKTRİKTE TOP ERDOĞAN'DA
Doğalgaza zam bugün!

4 bakanın bugün yapacağı zirveden, doğalgaza yüzde 5-10 zammın çıkması kesin. Elektriğe zam yapılıp yapılmayacağına ise Başbakan Tayyip Erdoğan karar verecek.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Ali Babacan'ın yapacağı zirveden, doğalgaza yüzde 5-10 aralığında bir zammın çıkması kesinleşti. Elektriğe, 3.5 yıl aradan sonra zam yapılıp yapılmayacağına ise Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan karar verecek. Enerji sektörü, bugün 4 bakanın yapacağı zirveye odaklandı. Toplantıda, elektrik ve doğalgaz zammı ile otoprodüktörlerin talepleri değerlendirilecek. Toplantıda, bakanlar tarafından hazırlanacak paket, Bakanlar Kurulu'nda karara bağlanacak.

GÜLER'DEN BRİFİNG
Enerji Bakanı Güler, zirveye sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin bulunduğu bir dosya ile gidecek. Güler, öncelikle enerji KİT'lerinin finansman yapısı hakkında bilgi verecek. Bakan Güler, BOTAŞ'ın, doğalgaz alım fiyatlarının kurlardaki artış ve maliyetler nedeniyle

yükseldiğini vurgulayacak. Güler, BOTAŞ'ın doğalgaza yaptığı zammı doğrudan devlete sattıkları alım garantili elektriğe yansıtan yap-işlet (Yİ), yap-işletdevret (YİD) santrallerinin, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi'ni (TETAŞ) olumsuz etkilediğini kaydedecek. Güler, doğalgazın elektrik fiyatlarının aynı düzeyde tutulmasını zorlaştığını ifade edecek. Güler, otoprodüktörlerin üretimlerine devam etmesi için doğalgazda ÖTV, elektrikte TRT payı ve diğer paylarda düzenleme yapılmasının gerekliliğine dikkat çekecek.

BAKANLARA GİDECEK
4 bakan, daha sonra doğalgaza ve elektriğe yapılacak zammın toplumsal etkileri gibi temel konuların ışığında hazırlayacakları öneri paketini Bakanlar Kurulu'na sunacak. Doğalgaza en az yüzde 5-10 aralığında zam yapılmasına kesin gözüyle bakılırken, elektriğe, 3.5 yıl sonra zam yapılıp yapılmayacağına Başbakan Erdoğan'ın karar vereceği belirtildi.

En az yüzde 25 artmalı

ENERJİ, Maliye Bakanlıkları ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazine'nin geçen hafta yaptıkları toplantıda, doğalgaz alım fiyatının 250 dolardan 280 dolara çıktığı kaydedildi. BOTAŞ'ın, yıl sonuna kadar en az yüzde 25 zam yapması gerektiğini belirten yetkililer, "Müsteşarlar toplantısında, doğalgaza ağustos ayında zam yapılmasının gerekliliği teyit edildi" diyerek zammın kesinleştiğine işaret ettiler.

OLCAY AYDİLEK/SABAH

Eski 31-07-2006, 14:36
.

Tanımlı

GÜZEL ŞARKICI BEYONCE ÖPÜŞMEK İÇİN DERS ALDIĞINI AÇIKLADI!
Kitabına göre öpüşecek!

Seksi Şarkıcı Beyonce Knowles ilginç bir sırrını açıkladı. Beyonce, sevgilisiyle sıkıntı yaşadığı için öpüşme dersleri aldığını itiraf etti.
Beyonce Knowles, ilginç bir sırrını açıkladı. Seksi yıldız, uzun süreden beri birlikte olduğu sevgilisi Jay-Z ile öpüşürken sıkıntı yaşadığı için "öpüşmenin kuralları" ile ilgili ders almaya başladığını söyleyerek herkesi şaşırttı.

Eski 31-07-2006, 14:39
.

Tanımlı

'SİVİL ÖLDÜRMEK İSTEMİYORUM' DİYEN YÜZBAŞIYA HAPİS CEZASI

Yüzbaşı sivil öldürmeyi reddetti!
İsrail'de göreve çağrılan bir yedek subay, ''sivillere zarar veren operasyonlarda görev almak istemediği'' için 28 gün hapse mahkum edildi.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, 28 yaşındaki yüzbaşı
rütbeli Amir Paster, göreve çağrıldıktan sonra üssüne geldi ve
''Lübnan'da sivillere zarar veren operasyonlarda görev almak
istemiyorum'' dedi.

Bunun üzerine yargılanan subaya 28 gün hapis cezası verildi.

İsrail ordu sözcülüğü, subayı şiddetle kınadı ve askerlik görevini
reddetmenin çok ciddi bir suç olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada, İsrail silahlı kuvvetlerinin şimdiye kadar
çok sayıda yedek askeri seferber ettiği ve katılım oranının çok yüksek
olduğu kaydedilirken, bir yedek subayın görevi reddetmesi ''münferit
bir vaka'' olarak nitelendirildi.

İsrail hükümeti, bir süre önce ordunun yedeklerle takviyesini
öngören bir karar almış, 15 bin dolayında yedek askerin göreve
çağrıldığı belirtilmişti.

Eski 31-07-2006, 14:43
.

Tanımlı

SOSYETENİN ORTADOĞU SEYAHATİ SAVAŞ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ
Savaş, sosyetenin de planını bozdu

Sosyetenin tanınmış fertlerinin katılacağı, Kudüs'te dini mekânları ziyaret etme planı Ortadoğu'daki gerginliğin artması nedeniyle iptal edildi.

Nadire İçkale, aralarında Ceylan ve Demirören gibi sosyetenin tanınmış ailelerinin fertlerinin de bulunduğu 50 kişilik bir grupla, Kudüs'te dini mekânları ziyaret ekmeyi düşünüyordu. Ancak Ortadoğu'daki gerginliğin artması nedeniyle bu seyahat iptal edildi. Ziyaretin, Ortadoğu'daki gerginliğin ve Ramazan ayının bitiminden sonra düzenlemesine karar verildi. Esin Demirören konuyla ilgili olarak "Bazı arkadaşlarla Kudüs'e gitme kararı aldık. Ama karar aldıktan hemen sonra Ortadoğu'daki olaylar yaşanmaya başlandı. Biz de bu gergin ortamda gitmemeye karar verdik" dedi.

SABAH / ÇİĞDEM BAL

Eski 31-07-2006, 14:45
.

Tanımlı

'GEREKİRSE DENİZ AKKAYA'NIN DEĞERİ İÇİN BİLİRKİŞİ İSTERİM'
Akkaya için bilirkişi isteyecek

Eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, Deniz Akkaya’nın kendisi aleyhine açtığı 100 bin YTL’lik tazminat davasına ’Deniz Akkaya ile 1 haftalık aşk için bir işadamı kaç para öderim’ belirlemek için mahkemeye bilirkişi çağırabileceğini söyledi.

ESKİ İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, Deniz Akkaya ile mahkemelik durumunun sürdüğünü, son olarak magazin basınına Deniz Akkaya’nın ağzından yansıyan bilgilerin yanlış olduğunu söyledi. Ekonomi basını ile bir yemekte buluşan Yıldırım, "Son duruşmada hakim ’yeni kanuna göre aranızda anlaşabilirsiniz’ dedi. Akaya, ’basının önünde özür dilesin’ deyince ben de ’o kadar uzun boylu değil’ cevabını verdim. Eğer iş daha uzarsa bende (Deniz akkaya kaç para ediyor diye) bilirkişi isterim" dedi. Deniz Akkaya, bir röportajında "Bir işadamı bir haftalık aşk karşılığında bana 300 bin dolar teklif etti" demiş, Mehmet Yıldırım da "O kız değerini artırmak için yanlış taktik uyguluyor. İşadamı piyasa fiyatını bilir. Kimseye değerinden fazla vermez" demişti. Bunun üzerine Deniz Akkaya, Mehmet Yıldırım’ın aleyhine 100 bin YTL’lik tazminat davası açmıştı.

İTO’DA YÖNETİM DEĞİŞMEZ: Mehmet Yıldırım, geçen hafta İTO’da Ali Kopuz ile Bülent Barlak arasında patlak veren kavgayla ilgili olarak da "Bu kavga İTO tarihinde görülmemiş bir olay ve kurumu yıprattı. Ancak, bu kavgaya rağmen AKP iktidarı devam ettikçe İTO’da da mevcut yönetim değişmez. Kavga normal bir sonuç. Çünkü bu yönetim tavizlerle kurulmuştu. Ali Kopuz, Ferruh Gök, Bülent Barlak benim dönemimde de yönetim kurulundaydı. Bu 3 arkadaşa, önce ’Başkanvekili sen olacaksın’ diye söz verildi. Sonra da ’aranızda anlaşın birinizi başkanvekili yapacağız’ dediler. Beklentileri gerçekleşmemiş oldu ve kavga da bu yüzden çıktı" dedi.

ÇİVİ BİLE ÇAKMADILAR: İTO’nun mevcut yönetimini ’bir çivi bile çakamamakla’ suçlayan Yıldırım, "Görev yaptığım 15 yılda 5 okul, 1 kapalı spor salonu, ticaret odası binası, Formula 1 yaptık. Onlar ise miras yenmeye, kavga etmeye başladılar. Göreve geldiklerinden bu yana 11 kişilik yönetim kurulu olarak tam kadro toplanamadılar bile" diye konuştu.

Bernie alacağına bakar

Mehmet Yıldırım, Formula 1 yarışlarıyla ilgili görüşlerini de şöyle özetledi: "Ben görevi bıraktığımda kasada 15 milyon YTL vardı. Benden sonra ne oldu da harcama iki katına çıktı. Eğer bu projeyi tamamlamasaydık, Türkiye hem dünyaya rezil olacaktı hem de 38.5 milyon dolar zarara uğrayacaktı. Beni inşaat aşamasında yolsuzlukla suçlayanlara şimdi ben de diyorum ki ’peki madem ben o müteahhitle yolsuzluk yapmışım; peki yeni yönetim olarak siz neden aynı müteahhitle işe devam ettiniz?’. Türkiye’nin son 15 yılının en büyük projesi ne yazık ki şu anki yönetim tarafından zora sokuldu. Organizasyonu, başaramadılar. Sonra da ihaleye çıkardılar. Bernie Ecclestone ihaleye değil alacağı paraya bakar" dedi.

Sadi ÖZDEMİR/HÜRRİYET

Eski 31-07-2006, 14:50
.

Tanımlı

SAKARYA'DA 10 GÜN ÖNCE AÇILAN DUBLE YOL ÇÖKTÜ!
10 günlük duble yol nasıl çöktü?

Adapazarı ile Karasu İlçesi arasında, ihalesi 1994 yılında yapılmasına rağmen 10 gün önce tamamlanarak açılan 50 kilometrelik duble yol, Ferizli-Limandere arasındaki bölümünde çökmeler meydana gelince trafiğe kapatıldı. Çökmelerin, bölgedeki toprağın balçık olmasından kaynaklandığı belirtildi

Karayolları 1'inci Bölge Müdürlüğü tarafından 1994 birim fiyatlarıyla 498 bin YTL'ye ihale edilen 50 kilometrelik duble yolun 20 kilometrelik Adapazarı- Ferizli arasındaki bölümü tamamlanıp hizmete açıldıktan sonra Ferizli-Limandere arasındaki 10 kilometrelik bölümü de 10 gün önce trafiğe açıldı.

Ancak yolun Sinanoğlu Beldesi yakınlarında yaklaşık 1 kilometrelik bölümünde araçlar geçmeye başlayınca çatlak ve çökmeler oluştu. Yaklaşık 10 santim büyüklüğündeki çatlaklar ve 30 santimlik çökmeler nedeniyle yol jandarma görevlileri tarafından tehlikeli olduğu gerekçesiyle trafiğe kapatıldı. Şu anda ulaşım eski yoldan sağlanıyor.

Çökmelerin yolun yapıldığı bölgedeki toprağın balçık olmasından kaynaklandığı belirtilirken, adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Burada zeminin balçık olduğu biliniyordu. 10 metre kazıldığında balçık zemine rastlamak mümkün. Yolu buradan geçirmemeleri gerekiyordu. Ancak ısrarla balçık olan bölgede yol yapınca çökmeler oldu” dedi.

Yolun kontrolörlüğünü yapan Karayolları 17'nci Şube Şefliği'nde görevli inşaat mühendisi Ömer Kartal ise kapatılan yolun onarım çalışmaları yapıldıktan sonra tekrar trafiğe açılacağını söyledi.

DHA

Eski 31-07-2006, 14:53
.

Tanımlı

KARL MARX TRABZON'DA DOĞSAYDI.... İŞTE O ESPRİLER
Karl Marx laz olsaydı!

Mizahçı ve senaryo yazarı Yılmaz Okumuş'un, “Karl Marx Trabzon'da doğsaydı” fikrinden yola çıkarak yazdığı “Laz Kapital” adlı kitabı, fıkra tadında yazılardan oluşuyor.

Gırgır, Nankör, Hıbır, Ustura ve Küstah gibi mizah dergileri ile İnce İnce Yasemince, Kaygısızlar, Baskül Alise ve Tatlı Kaçıklar gibi dizilerin senaryo yazarı olarak tanınan Yılmaz Okumuş, “Laz Kapital” kitabında, hayatın farklı alanlarından konuları, Karadeniz'in kendine özgü şivesi ve düşünce tarzıyla ele aldı. Okumuş, “Laz düşünür” olarak tasavvur ettiği “Laz Marx”ın yanı sıra, Küstah dergisindeki tipleme “Mustafa Kamil Zorti, Tonyalı Hoca ile asistanı Süleyman, Hakan Şükür, Mustafa Topaloğlu gibi ”otorite”lerin de “Laz Kapital” hakkındaki düşüncelerine veriyor.

-KİTAPTAN BAZI BÖLÜMLER-

Okumuş'un “Laz Kapital”inde, Karl Marx'ın metanın kullanım ve değişim değerine ilişkin tezleri mizahi dille şöyle anlatılıyor:
“Efendum meta iki yönlidur. Kullanum değeri ve değişum değeri vardur. Baluk Pazarinun orada bizum uşaklari bir araya toplayup buni örneklerle açuklamak istedum. Foter Osman'i koni mankeni yaptum. 'Ula Foter Osman, 20 kilo hamsin var tamam mi?' 'Tamam Laz Marks emice.' 'Şimdi buni 20 metre kumaşla değişturmek isteyisun...' Ula bu dingil tutturdi, “ben değişturmem, hamsimi kimseye vermem'. Ula eşşeğun önde gideni, haburaya size Laz Kapital'un can damari olan bir koniyi, değişum değerini açuklayacağum, bu tutturmiş 'değişturmem' diye. Bizum örnek yatti tabii. Keşke hamsi örneği vermeseydum.

Efendum tahmin edeceğunuz gibi metayla-metayi değişturmek içun 20 kilo hamsiyi sirtuna vurup çarşu pazar gezinmek berbat bir iştur. Haydi 20 kilo hamsiyi taşidun ya 20 tane beyuk kütüğün varsa. Ula kütüğü nasil taşiyacaksun? Kütüğün değişim değerini hayata geçurmek, Asteruks ve Hopdeduks dişindaki insan evladi içun imkansuzdur.

Uzatmiyayim, soninda bütün metalarun yerine geçecek ortak bir değişum değeri bulundi; para. Böylece o zamana kadar sirtinda 20 kilo hamsiyle, 40 kilo tuzla gezinmekte olan insanluk beyuk bir zahmetten kurtulmiştur. Bakunuz, bel ve sirt ağrilari, disk kaymasi paranun bulunmasindan sonra giderek azalmiştur. Ta ki hali saha denen lanet buluşa kadar.”

Yılmaz Okumuş, kitabın kısa sürede ikinci baskısını yapmasının, ”mizahın yadsınmaz gücünü ortaya koyduğunu” söyledi.

HÜRRİYET

darius kullanıcısına teşekkür edenler
zumbul (26-09-2006)
Eski 31-07-2006, 14:56
.

Tanımlı

İŞTE İSTANBUL'DA BU GECEKİ PARTİ VE KONSERLER!
İstanbul'da bu gece

22.30 Olmeca Jaguar Party
Ünlü manken Şenay Akay, Kuruçeşme Sapphire'de "Olmeca Jaguar Party"de dans şovuyla tanıtım yapıyor.

21.00 - Goran Bregoviç konseri
Dünyaca ünlü sanatçı Goran Bregoviç, üç dinin müziklerini Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda buluşturuyor. Sanatçının konserine üç dinden müzisyenler de katılıyor.

22.30 - Aylin Aslım & Hayko Cepkin konseri
Genç sanatçı Aylin Aslım ve Hayko Cepkin, Shiny'de hayranlarının karşısına çıkıyor.

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster