Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Altın - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Piyasalar > Emtialar-Yabancı Borsalar
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Altın
Konudaki Cevap Sayısı
847
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
204969

Konu Seçenekleri Modları Göster
Eski 03-03-2006, 13:12
Süvari - ait Avatar
Süvari Süvari bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 685/2402
454 Mesaj ına 1691 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Altın

Önce uzun vade uzunca bakmakta fayda görüyorum.
Eski 06-03-2006, 01:19
Ömmes - ait Avatar
Ömmes Ömmes bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 66/151
31 Mesaj ına 225 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Bretton ormanı

Hazır konusu açılmışken, gönül ister şu 4000 yıllık değişim aracı nasıl olmuş da yerini bir kağıt parçasına bırakmış bir çırpıda, birisi hikaye etse. Armut pişip ağzımıza düşse, sonra da sorular sorsak (4üncü aşama için 70 yıllık ABD enflasyon verileri mevcuttur).
Eski 08-03-2006, 07:13
Süvari - ait Avatar
Süvari Süvari bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 685/2402
454 Mesaj ına 1691 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Gerçekten harika olurdu Svg. Ömmes ama galiba senden başka bunu anlatabilecek yok.
Artık bizi kırmazsın...

Bildiklerim uzun zamanlar öncesinde birçok ülke parasını altına endekslemeyi bıraktı. En sonda ABD ben kerizmiyim bende artık altına endekslemiyorum dedi.

-Halen dünyanın birçok yerinde harıl harıl altın üretiliyor. Az bulunuyor da ne kadar bulunuyor. Bilen yok. Yarın Japonlar bakarsınız nasıl inci imal ediyorlarsa altında imal edebilirler.
Osmanlının parası altındı. Ardından enflasyon icat olunca altını düşüremeyince paranın içindeki altın miktarını azaltmaştı.

-Savaş ve kaos ortamlarının baş yatırım aracı olması, fiziksel ve takibinin olmaması tercih nedenleridir.

Ben daha bir şey yazmadan altın aşağıya döndü yine...

Sayımı şimdilik WXY olarak düünüyorum. Sanki bitirdiğim noktaya kadar 5 i sayamıyorum. 3 de kalıyorum.
Eski 08-03-2006, 18:36
Ömmes - ait Avatar
Ömmes Ömmes bağlı değil
.

Tanımlı Amşel dede

Alıntı:
Süvari´isimli üyeden Alıntı
Gerçekten harika olurdu Svg. Ömmes ama galiba senden başka bunu anlatabilecek yok. Artık bizi kırmazsın... .

Vallahi kıradabilirim, şu sıralar dalında pişip ağzıma düşen armutlara meraklıyım, ama konuyla ilgilenme potansiyeli olacakları az ajite edeyim madem.

Altın esasından niye vazgeçildi?

Çünkü sanayi devrimiyle beraber üretim patladı ve mevcut para arzı katlanarak artan üretimi karşılayamaz oldu. Yani üretimle ve makul bir enflasyonla beraber dolaşımdaki para'nın, yani altın miktarının da artması gerekiyor idi. Mevcut halde kalmış olsaydı, sabit kalan veya az artan para miktarına karşılık imal edilen mal miktarı çok olacağından fiyatların aşırı düşmesi, üretime dönük yeni yatırımlara mani olması, tüccarların iflas etmesi, bankacılığın ise tamamen ortadan kalkması sözkonusu olacaktı. Anlatılan bu idi.

Pekiii, madem durum böyle böyle oldu, altın mefhumu ile para mefhumu birbirinden ayrıştırıldı ve altın bir emtia'ya dönüştü, öyleyse banknot arzından daha yavaş olan ve gitgide kıtlaşan bu emtia'nın zaman içinde fiyatının reel olarak artması gerekir idi. Yani altına bağlı olmayan paraların kullanıldığı ekonomilerin enflasyon + GSMH büyüme oranları, uzun vadede altın fiyat artışından düşük olmuş olmalı idi.

Acaba gerçekten böyle mi oldu?

Cevabını bilmiyorum ve ağzıma düşmesini istediğim asıl armut bu. Tut ki altın arzı anlatıldığı gibi değil de para arzıyla hemen hemen paralel oldu, ne çıkar bundan? Sadece çok şey çıkar diyeyim, ama o çok'un içeriğinin günde 50 kere sarfedip harcadığımız "çok" kelimesinin boşluğundan farklı olduğunu söyleyeyim.

Hürriyet ile kölelik arasındaki fark gibi.

Alıntı:
Süvari´isimli üyeden Alıntı
Yarın Japonlar bakarsınız nasıl inci imal ediyorlarsa altında imal edebilirler.

Yani simya taşını bakarsın bulurlar diyorsun. Geriye hayat iksiri kalır, onu da genetikçiler hallederse gayrı bu dünyada yaşanmaz olur.

Sevgiler,
Eski 09-03-2006, 17:17
Master - ait Avatar
Master Master bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 6.503/2290
5427 Mesaj ına 23006 Kere teşekkür edildi
Arrow Birisi hikaye etse deyince Svg Ömmes

Yıllar savaş yıllarının ardında kalma halini taşımanın telaşında olduğu dilimdi....
Temmuz 44 yani ..Sıcak kendisi için bile sıcaktı…Savaş ertesinin kaostan çıkmak için bir yapılanma gerekliliği özellikle Kambiyo rejimlerinde gelişmesini düşlüyorduk…

O,Ben ve diğeri Global Ticaret sistemin artık bu eski hali ile devamının Savaş sonrası açılımına ve canlılığına uymayacağının yanı sıra risk köşelerinin oluşumu içinde zamansız olacağını hissetmenin ötesinde Biliyorduk….

B Milletler başkanına rica ettik kendileri de sağ olsun ( Rahmetli şimdi ) kabul edince bir Para,Finans konferansı verildi..Bütüne yakın Devletler katıldılar 3 gün, gece vsvs zaman diliminde yenildi, içildi, konuşuldu ve koşuşturuldu.. Sonuç : Uluslararası Para Anlaşması genel hatları benimsendi ve imza altına alındı… Haa itiraz eden olmadımı,Oldu, zaten onlarda O zaman Kızıldı hani şu şimdilerde unutmak üzere olduğumuz Doğu Bloku Ülkeleri

Peki bu İmza ile ne oldu ; Devletler arası ödemeler de kullanacakları sistem doğdu .Sabit kur benimsendi anlaşanlar ülkelerinin paralarının değerini,Doları esas alarak değerlendirilmesini kabul ettiler..

Yalnız bununla bitmedi ,konferans iyice tatlanınca daha dinamik oluşumlar ve kontrol sistemlerinin EGEMENLİĞİNE ihtiyaç duyularak Dünya Bankası ve IMF nin kurulmasına karar alındı… Kolay olmadı ama 1946 da Çoğunluğun sevecen bir şekilde karar alması ile kuruldular…

Pek ince detaylara girmesem mi diye düşünürken, hazır anlatıyorum hafiften temas edeyim dedim , Genel hatları ile ; İmzalayanlar parasını ALTINA dönüştürülebilir yapmayı kabul eden her ülkenin parasının değeri dolara göre saptanmıştır. Dolar altın ile dönüştürülebilirliğini koruyan tek ulusal para olarak kalmıştır. Anlaşma ile 1 ons altın = 35 dolar veya 1 dolar 0,88867 gr. altın olarak belirlenmiş ve ABD dışından talep olduğunda doları bu parite'si üzerinden altına çevirmeyi kabul etmiştir.

İnce noktalardan birisi de Ekonomik risklere girenlerin bu değişimi nasıl yapmalarına yön gösteren kısımdı ; Parasının Dolara karşısındaki değerini değiştirme olanağı idi..
Değişimler için Devalüasyon ve revalüasyon oranlaması %10 du. Fazla olursa devreye IMF girecekti izin verilmesi beklenecekti !!!

Ulusların birbirlerinin paralarını belli kalıpların içinde tutarak birbirlerinle Ticaret yapmalarında doğacak sıkıntıları da göz önüne aldığımızda yetmemiş gibi birde 1971 krizi oluşmaya başlayınca Patronda, Bir değerlendirme yapmak gerekti..

Patronun Dış açıkları devasa idi ( Yine öyle) Borçları Derin ve Dalgalı idi (Yine Öyle ) baktık olmayacak 1971 de ( 1968 kuşağının ateşli zamanı ) Doların ALTINA dönüşmesini kaldırdık…. Oh bee dedik mi ?? Nerde kolay mı Krizin peygamberi doğdu, ama bizim bie B planımız vardı ve tuhaflıkların rehabilitesi için 1962 den beri çalışıyorduk O,ben ve diğeri….

Ne yapacaktık ??? Special Drawing Rights geliştirerek devreye sokacaktık ..

Devamı olacak hem de SDR para biriminin yapılanmaları hakkında
''Gelişmekte olan bir ülke enflasyonu düşürebilir.. Yolsuzlukları azaltabilir.. Bütçelerde kısıntıya gidebilir.. Özelleştirme yapabilir..Ama yine de zenginleşemeyebilir! Çünkü bilgi değil,yalnızca mal üretiyordur." Juan Enriquez
Master kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (09-03-2006), berg (18-03-2006), buena vista (11-03-2006), december (16-03-2006), neron (10-03-2006), Süvari (09-03-2006), zumbul (18-03-2006), Ömmes (09-03-2006)
Eski 10-03-2006, 00:06
Ömmes - ait Avatar
Ömmes Ömmes bağlı değil
.

Tanımlı

Bir tanesiniz hocam, devamını da sabırsızlıkla bekliyorum.

Aslına bakarsanız bu konudaki merakım bana gönderdiğiniz bir web adresi ile başladı. Unity ya da Empire Builders bir şey çağrıştırıyordur herhalde. Veya It requires a great deal of boldness, and a great deal of caution, to make a great fortune. Dolayısiyle aslında merakımı celbeden ayrıntılar Bonapart devrinden başlıyor. Ama bu konuyu belki de karşılıklı konuşmakta yarar var. İnşallah yakında.
Eski 14-09-2010, 16:55
Mazhi - ait Avatar
Mazhi Mazhi bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 277/113
0 Mesaj ına 2144 Kere teşekkür edildi
Mazhi - MSN üzerinden Mesaj gönder
Tanımlı

Uzun süredir tuttugum Gold long pozisyonlarimi, bugün 1270 USD'den sattim.. Tesekkürler Master Hocam..
hazan (14-09-2010), janus (16-09-2010), Master (14-09-2010)
Eski 16-09-2010, 19:43
zübeyr zübeyr bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 1/61
1 Mesaj ına 1 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Master hocam orta vade hedef öngörünüzü paylaşabilir misiniz.
Aktarımlar için teşekkür ediyorum.
zübeyr kullanıcısına teşekkür edenler
Master (17-09-2010)
Eski 20-11-2012, 23:01
bikmisbroker - ait Avatar
bikmisbroker bikmisbroker bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 590/835
107 Mesaj ına 2988 Kere teşekkür edildi
bikmisbroker - MSN üzerinden Mesaj gönder
Tanımlı

ALTIN 1925 deki max hedefine bir defa daha kosacak.
Orada ne olur?
a-2 li tepe olur
b-VINNN der gecer.
c-Hicbiri..
TEKNiGE iNANMA TEKNiKSiZ KALMA. Bikmisbroker
Eski 15-04-2013, 23:11
detan detan bağlı değil
Büyük abi

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 19.166/25772
15158 Mesaj ına 36275 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Daha önce FX deneme hesabında işlem yapmıştım ama gerçek hesabım olmamıştı. Bugün gerçek hesap açtım ve teminat yatırarak aktif hale getirdim. Epeydir aklımda olan ama çeşitli gerekçelerle ertelediğim FX hesabı açma kararımın bugüne denk gelmesinin bir sebebi de altındaki hızlı düşüş.

Altın günün son saatlerinde 1335 USD/onsa kadar geriledi. 1321 - 1324 USD arasında ** ons alış emrim bekliyor.
detan kullanıcısına teşekkür edenler
buena vista (16-04-2013)

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri
Modları Göster