Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Teşekkür EDERİZ.. :) - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Nadas Alanı > Müştemilat > Tebessüm
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Teşekkür EDERİZ.. :)
Konudaki Cevap Sayısı
2
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
7859

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 11-11-2010, 21:53
salacak salacak bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 94/223
59 Mesaj ına 191 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Teşekkür EDERİZ.. :)

İsrailli işadamından doğduğu Çorlu'ya okul

Mehmet YİRUN/ÇORLU (Tekirdağ), (DHA) 11 Kasım 2010

1939 Aralık ayının son günlerinde Türkiye Erzincan'dan gelen deprem haberiyle sarsıldı. Tüm yurt yardım için seferber oldu. Çorlu'da da ilkokul öğrencileri kendi aralarında yardım kampanyası başlattı. Her öğrenci Erzincan'ın yaralarını sarmak için 10 kuruş verdi. İlkokul öğrencisi İsak’ın ise hiç parası yoktu. Yardım yapamadı. Onun yerine bir kız arkadaşı 10 kuruş verdi. İsak o 10 kuruşu ve Çorlu’yu hiç unutmadı. 80 yaşında Çorlu’ya dev bir eğitim tesisi kazandırdı.

YARDIMSEVER İŞADAMINDAN ÇORLU'YA OKUL / FOTO GALERİ

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İsrailli işadamı, 80 yaşındaki İsak Pinhas tarafından yaptırılan 32 derslikli ‘Furtuni ve İshak Pinhas İlköğretim Okulu'nun açılışını yaptı.

Yahudi bir ailenin oğlu olan ve Çorlu'da dünyaya gelen İsak Pinhas, Çorlu'da ilkokul 3'üncü sınıf öğrencisi olduğu sırada, 1939 yılında Erzincan'da meydana gelen depremde depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı. Parası olmayan Pinhas'a sınıftaki bir kız arkadaşı 10 kuruş verdi. İshak Pinnas arkadaşının yardımını geri ödeme koşuluyla kabul etti. Ancak, borcunu bir türlü ödeyemeyen Pinhas, utancından, hem de çalışmak zorunda kaldığı için okulu bıraktı. 5 yaşındayken babasını kaybeden Pinhas bir kereste atölyesinde çırak olarak çalışmaya başladı. 12 yaşında ailesi ile birlikte İsrail’e göç ederek Furtuni Pinhas ile evlendi. İsrail'de peynircilik yapan ve işi büyütüp tesis kuran İsak Pinhas, aradan geçen yıllara rağmen doğduğu Çorlu’yu unutamadı.

Pinhas tarafından Hürriyet Mahallesi'nde geçen yıl temeli atılan ve 3 milyon TL'ye mal olan 32 derslikli Furtuni ve İsak Pinhas İlköğretim Okulu tamamlandı ve 2010-11 eğitim ve öğretim döneminde hizmete açıldı. Bugün ise okulun resmi açılışına karar verildi. Törene Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, İsak ve Furtuni Pinhas, Türkiye Yahudi Cemati Başkanı Sami Herman, haham başı Rav İshak Haleve, İsrail Başkonsolosu Moshe Kamhi, İspanya Başkonsolosu Aurole Perez ve Pishas ailesinin yakınları katıldı.

“GÜZEL İNSANLAR YETİŞECEK”

Okuyamadığını belirten İsak Pinhas, bunun içinde çok sevdiğim Çorlu'ya ve güzel Türkiyemiz'e güzel insanlar yetişecek bir okul yaptırmak istediğini belirterek, “Eşim bana çok destek oldu,onun desteği ile de okulu yaptırdık. Çok mutluyuz” dedi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, şunları söyledi:
“Kendisine yapılan iyiliği uzun yıllar boyunca bir gönül borcu olarak taşıyan ve bugün Çorlu’ya 32 derslikli bir okul kazandıran İsak Pinhas ve değerli eşine teşekkür ederim. Hayırsever iş adamımız İsak Pinhas çocukluk yallarında kalma 3 kuruş borcun karşılığını 32 derslik öğretim okulunu kazandırarak yerine getirmiş bulunuyor. Gerçekten de hayatta bazı borçlar vardır ki bunların karşılığı yoktur. Eğitim ailede başlar, okullarımız bu eğitimin yeni bilgi, beceri ve davranışlarla geliştiği ve geleceğe dönük donanımlarımızın oluştuğu mekanlardır. Çocuklarımız, zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri okullarda bilimsel, hem de duyuşsal ve sosyal yönden gelişmiş göstermektedir. Dolayısıyla çocuklarımıza erken yaşta vereceğimiz eğitim ne kadar kaliteli olursa, gelecekleri üzerinde o kadar güzel bir etki bırakmış oluruz. Temel eğitim bireyin ilerideki yaşamında ihtiyacı olacak temel bilgi beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, dolayısıyla insan hayatına önemli ölçüde etkileyen dönemlerden biridir. Ülkemizi daha gelişmiş ve çağdaş seviyeye yükseltmek için yapmamız gereken tek şey daha çok çalışmaktır.”

Bakan Nimet Çubukçu, “Ne ekerseniz onu biçersiniz” dedikten sonra bilinçli ve sağlam adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Çubukçu, şöyle devam etti:
“Eğitimde niteliği artırma adına yaptığımız çalışmalardan biri de ilköğretim kurumları standartları oluşturulmasıdır. İlköğretim kurumları standartları, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okulları ile ilçe, il ve merkezi düzeyde okulda çocuğa yönelik sunulan her türlü hizmete ilişkin verilere toplanmasına ve gerekli planlamaların yapılmasına kaynak oluşturulacak bir iç denetim öz değerlendirme sistemidir. Bu bağlamda eğitime erişimin yüzde 100 oranında olması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Adrese dayılı kayıt sistemi ve e-okul aracılığı ile zorunlu eğitim çağında olup ilköğretime kaydı olmayan çocukları il ve ilçe ölçeğinde belirleyerek net okullaşma oranlarını belirleye bilmekteyiz.”

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini Bakan Çubukçu ile açılışa katılan protokol üyeleri birlikte yaptı. Ardından okulu gezen bakan Çubukçu öğrencilerle sohbet etti. Gezinin ardından bakan Çubukçu, Pinhas çifti ve protokol üyeleri okul önünde birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. 400 polis memuru açılış için görev yaparken, açılışın ardından bakan Çubukçu karayolu ile Çorlu’dan ayrıldı ve İstanbul’a gitti.
account (12-11-2010), chem73 (11-11-2010), ChinaDex (17-03-2023), dentist (11-11-2010), Haroldfuh (09-10-2020), janus (13-11-2010)

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster
Otomatik Konu Okuma Modu Otomatik Konu Okuma Modu