Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Guruba gush’bakışı.... - Sayfa 56 - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Bahçıvanlar > Fidanlık
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Guruba gush’bakışı....
Konudaki Cevap Sayısı
14167
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
642706

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 24-11-2008, 23:47
serdarkus - ait Avatar
serdarkus serdarkus bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 317/1236
52 Mesaj ına 2228 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Günün filmi: Osmanlı Cumhuriyeti

Osmanlı Cumhuriyeti

Aylar önce afişini gördüğümde, “seyretmek zorunda kalmam inşallah” demiştim.
Akşam başkasına niyetle yola çıkmıştık ama kendimi bu filmde buldum.

Olsun dedim.
Seansta da çok zaman girişteki çıkıştaki vaziyetim ters olur ki.. “hayat bu, olur “ dedim.

İki salonda birden oynuyor, buna rağmen, hem de soğuk sevimsiz havada gece vakti salon full dolu. Hayret etim. İyi dedim.

Konu süper.
İyi yakalamışlar.
Becerebilen bu konudan beş sozonluk dizi bile çıkarır ve harika da iş yapar.
Ancak, konu becerenine rastlayamamış ki.. piç olmuş gitmiş.

Girişinde ikaz da vardı.
Atlamışız.
+7 diyordu ki..
yedi yaş üstüne filmden kendilerini sakınmalarını ikaz ediyordu.

Yazan Gani Müjde.
Konusunda en iyilerden.
Ama repliklere bakıyorsun.
Köşedeki belediye okulundaki ilk mektep üçün üstündeki bebelere izlet, “salakmıyız biz, bu ne basitlk hocam” derler.

Oyuncular fena değil.
Ama icraata bakıyorsun.
Komedi desen..
değil,
dram desen..
değil..
şaklabanlık desen..
hiç değil.
Bi acaip!

Ata Demirel’in dışarıda kaldığı süre içinde yaptığı tek icraatın bu film olduğu düşününce .. kuyruğunu sıkıştırıp diziye niye döndüğü anlaşılıyor.

Memmetalibeyin bir filminden sonra yıllarca filmlerimizden öö gelmişti. Bu filmi gördükten sonra da.. daha birkaç sene bizimkilerin bir filmini görmek zorunda kalmam inşallah derim.
alihoca (01-12-2008), buena vista (26-11-2008), chem73 (25-11-2008), Emin (15-12-2008), Master (25-11-2008), recetride (25-07-2021)
Eski 30-12-2008, 23:55
serdarkus - ait Avatar
.

Tanımlı Günün mesajı:

Karaçalının dikenine
Karanfili dikenine
Desteğine direncine
Yazanına çizenine
Seranın karanfiline ,
Bahçenin börtü böceğine

Mutlu Yıllar dilerim!
account (31-12-2008), alihoca (31-12-2008), AnnE (09-01-2009), ar_de_ (31-12-2008), chem73 (08-01-2009), coser (31-12-2008), dentist (31-12-2008), Emin (08-01-2009), flz (31-12-2008), Master (31-12-2008), meraklı (31-12-2008), Ramo (09-01-2009)
Eski 08-01-2009, 15:31
Emin - ait Avatar
Emin Emin bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 305/762
198 Mesaj ına 2281 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Bu güzel sözlere nasıl karşılık vereceğimi düşündüm ama aklıma aynı güzellikte şeyler gelmedi.

Borcum olsun.

Börtü böceklere bile mutlu yıllar ha!
Emin kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (09-01-2009), AnnE (09-01-2009), ar_de_ (10-01-2009), bikmisbroker (13-02-2009), chem73 (08-01-2009), meraklı (09-01-2009), recetride (13-08-2021), serdarkus (09-01-2009)
Eski 18-02-2009, 22:47
buena vista buena vista bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 895/3266
652 Mesaj ına 4322 Kere teşekkür edildi
Tanımlı 'Oğlum bile bunu yapamaz'

Ünlü doktor Mehmet Öz’ün sağlık için ‘haftada dört kez cinsel ilişki’ önerisine, babası Prof. Dr. Mustafa Öz yanıt verdi: "Yazmış ama ben kendisinin de yaptığına inanmıyorum"

“Kısa Devre”nin programının cumartesi akşamı yayınlanan bölümüne, 1982 Harvard Üniversitesi mezunu dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz’ün kendisi gibi doktor olan babası Prof. Dr. Mustafa Öz konuk oldu. Hürriyet'in haberine göre Cem Mumcu’nun “Oğlunuz ‘Sağlıklı çiftlerin haftada dört kez sevişmesi lazım’ diyor, siz katılıyor musunuz bu görüşe” sorusunu yönelttiği Mustafa Öz, verdiği cevapla izleyicileri kahkahaya boğdu. 84 yaşındaki Mustafa Öz, Mumcu’nun sorusunu şöyle yanıtladı:

Bulduk da yapmadık mı

“Mehmet öyle yazmış kitabında ama ben okumadım. Fakat böyle dediğini duyuyorum. Oğlum dedim, ‘Bu gibi şeyleri babana sormadan yazma!’ Bunun bir yaşı var. Mesela benim karım, artık kardeşim oldu! Şimdi haftada dört kez cinsi münasebet nasıl olacak? Bunu Mehmet’in de yaptığına pek inanmıyorum. Çetin Altan da bir yazısında ‘Mehmet Hoca haftada dört kez seks yapın diyor, bulduk da yapmadık mı?’ diye yazmış. İşin bu tarafını da düşünmek lazım.”
(MILLIYET)
buena vista kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (24-02-2009), AnnE (19-02-2009), dentist (24-02-2009), Emin (23-02-2009), serdarkus (19-02-2009)
Eski 23-02-2009, 23:58
serdarkus - ait Avatar
.

Tanımlı

Oskar törenini izliyorum.
Aklıma bizi Antalya festivali geliyor.

Sanatta büyüklük olmayına her bi tarafın cücük kalıyor diye düşünüyorum.
account (24-02-2009), alihoca (24-02-2009), AnnE (24-02-2009), ar_de_ (24-02-2009), buena vista (24-02-2009), dentist (24-02-2009), Emin (24-02-2009), hazan (25-02-2009), Master (24-02-2009), neron (24-02-2009), Ramo (24-02-2009)
Eski 06-03-2009, 18:31
bikmisbroker - ait Avatar
bikmisbroker bikmisbroker bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 590/835
107 Mesaj ına 2990 Kere teşekkür edildi
bikmisbroker - MSN üzerinden Mesaj gönder
Tanımlı

Dunyada ve Turkiyede Gidişat..

Yaklasik 4 aydir, Ekim 2008 sonundan beri internette muhtelif platformlarda ABD dolarinin degerlenecegini yazdim. Bu gorusumu Grafikler ekinde sundum. Bu yazimla da bu artis ve hedefleri konusundaki fikirlerimi dile getirmek istiyorum.

Oncelikle sunu belirteyim ki ABD dolarinin bu artisi uzun solukludur, dunden bu gune olusan bir durum degildir, 3 ay icerisinde de bu atesin sonecegi dusunulmesin.

Bunun nedenleri ve gerekcelerini su sekilde analiz edebiliriz;
Bilindigi gibi 1994 krizi 1.5 milyar dolar civarindaki bir sicak para nedeni ile tetiklenmisti.
Keza 2001 krizi de 2.5 milyar dolarlik bir sicak para nedeni ile tetiklendi.
Ancak son 3-5 senede ulkemize giren yabanci yatirimci su anda 1994 ve 2001 de olusan piyasa sartlarini gerektiginde regule edici bir faktor olarak rol oynamaktadir ve de oynayacaktir.

1960 yilindan beri karma/serbest ekonomik statuye gecmeye calisian ulkemizde, son yillardaki ozellestirmeler nedeni ile yabanci sermaye girisi hizlanmis ve 49 yillik tarihinde en yuksek seviyeye ulasmistir.
Bunun anlami sudur; Piyasada olusacak menfi durumlardan Turk halki, Turk sermayesi kadar etkilenecek yeni yatirimcilar, yeni piyasa oyunculari mevcuttur.

Bir ornek vermek gerekirse, Yeni Raki yi alan sermaye bu yatirimi yaptigi zaman oncelikle Turk piyasasini dusunmustur. Yeni Rakiyi Amerikada pazarlamayi dusunmemistir.

Turkiye pazarinda buyuk sermaye sahibi oyuncular yeni yeni yerlerini almaktadirlar.
Bu oyuncular, kar marji yuksek oldugu icin bu pazari secmislerdir. Hicbir zaman sanayici olmadim fakat 1987-1988 lerde ufakda olsa bir imalatimiz oldu. Bu Ingilterede yapilan, masaya adapte edilebilen bir mama sandalyesi idi. Biz bu imalati yaptigimiz zaman, kar marjimizi %100 olarak hesapladik, cunki Turkiyede imalatci her zaman kar payini yuksek tutmaktaydi.

Dunyada Mevcut durumda hicbir sanayci ve imalatci boylesine yuksek bir kar marjini aklindan hayalinden bile geciremez. Dunyada uretici imalat marjini "single digit" denilen tek haneli kar yuzdelerine kadar dusurmektedir. Buna en iyi ornek Uzak dogu otomotiv sanayii dir.

Uretimde rol alan hammadde, iscilik ve enerji pazarlama vb gibi girdiler uretim maliyetini olustururlar.Uretim maliyeti de satis fiyatinin olusmasini saglayan en onemli etkendir.

Amerika Birlesik devletleri gibi sanayilesmis, gelismis ulkelerde bu kalemlerden ozellikle iscilik maliyetlerinin yuksek olmasi Amerikan arabalarinin fiyatini sisirmekte ve Uzak dogu otomotiv ureticileri ile rekabet sansini yok etmektedir. Konuya bu anlamda bakarsak GM ce Chraysler iflasin esigindedir ve iflas etmeleri gerekir. (Iflas=bankrupcy bu firmalara yeniden yapilanma ve ozellikle iscilik maliyetlerini assagi cekmek icin sendikalar ile oturup yeniden pazarlik yapma sansi verecektir)

Ford yani GM Kuzey Amerikada 15.000 tane bayi sahibi iken, Ayni piyasada satislari butun markalardan cok daha yuksek olan TOYOTA nin Kuzey Amerikada ki bayi sayisi 1.500 tanedir.

Bugun aciklanan Amerikadaki issizlik orani 1983 den beri en ust seviyededir..
26 senede olusan bu kopuk sonmelidir. Hastalikli uzuvlar kesilip atilmalidir. Hasta bunyenin iyilesmesi buna baglidir.

Gelelim Turkiyemize;
Ulkemiz giren sermaye yaptigi yatirim neticesinde bu pazardan kazandigi paralarini KAR transferi yolu ile ulkesine geri goturmek amaci ile gelmistir. Kar transferi yapabilmesi icinde TL olarak kazandigi bu paranin karsiliginda yine UYGUN FiYATTAN Dolar alabilmelidir!
Yani o yabanci sermaye artik bizimle ayni dala binmistir. Bindigi dali kesmek onunda sermayesini sifirlamasi anlamina geleceginden Dovizdeki sert fiyat hareketlerinde regule edici rol oynamakla mukelleftir. Yabanci sermayenin Turkiyede yerini almasi yeni uretim sahalari ve Yatirim alanlari acilmasi ve arkasindan ihracatin artmasi ile neticeleneckse eger, bu Ulkemiz icin guzel olacaktir.

Global Krize neden olan Mortgage kaynakli "Subprime" rezaleti dunyamizda halihazirda yasanmakta olan Global krizin esas nedenidir. Turkiyede Mortgage konusunun cok yeni olmasi ve de Bankalarimizin "Subprime" urunu hakkinda bilgi sahibi olmamasi, ya da az bilgi sahibi olmasi, Global krizden etkilenme oranimizi minumum oranda tutmaktadir.
Turk ekonomisi Dunya standartlarinda bazi dogu avrupa ulkeleri ile Afrika kokenli ulkeler ile ayni kulvarda anilmaktadir.
Turk Lirasinin Global krize ragmen Dogu avrupa ulkeleri ve bazi afrika ulkelerinde yasanan devaluasyon kadar kotu etkilenmemesi sonucu, ve de son yillarda ulkemize giren yabanci sermayenin Global dunyadaki acilimi sonucu Bugun Chicago Borsasinda alinip satilmaktadir. Ayni sekilde Rusya ile yapilan son anlasmalarda Turkiye ile Rusya arasindaki ticaretde TL baz alinacaktir.
1983 de 17 sayili Turk Parasinin Kiymetini koruma kanununu degistiren Rahmetli Turgut Ozal, eminim bu gunleri hayal etmekteydi.

SSCB nin dagilmasi ekonomik nedenler ile olmustur. Bugun Avrupa Birliginin ortak para birimi olan EURO bu kriz derinlestigi zaman, ortak para birimi olmaktan cikabilecek seviyede endiseleri tasimaktadir. Amerika Birlesik Devletleri Kriz icin devletlestirdigi bankacilik sistemi Liberal ekonomiden cikip devletci bir yapiya burunmek uzeredir.
Kaldi ki 52 eyaletden meydana gelen ABD nin Ulkesindeki Kriz derinlestigi takdirde Belki Yillar once SSCB nin yasadigi bolunme tarzi bir durumla karsilasmasi bile gundeme gelecektir.

Toparlarsak, Yazimin basinda degindigim Yuksek KUR politikasi, sermayenin uretime ve yatirima yonelmesini saglayabilecek bir etkendir.
Turkiyede UCUZ DOLAR ile ithalat devri kapanirsa eger, UCUZ isclik ile uretim, yatirim, ve istihdam donemi baslayabilir.
Elbette bunun icin Dunya standartlarinda dusuk kar marji ve satis ve pazarlama agi da gerekecektir.
Rahmetli Turgut Ozalin baslattigi elde canta ile dis pazarlari dolasma aliskanligi butun firmalarimizda artik kaniksanacak bir durumdadir.
Simdi sira geliyor, "markalasmaya" satis, uretim ve dagitim kanallarini organize etmeye, yatirim maliyetini dusurmeyen, kar marjini tek haneli rakamlara indirmeyen dis piyasalarda yasanan Global kriz nedeni ile 3 otuz paraya gerileyen firmalarin Turk firmalari tarafindan alinmalari bu ilkleri gerceklestirecek seviyededir.

Ozetle dusuk kur bitmistir. Yuksek KUR ve dusuk faiz devri baslayacaktir.
Degisimi Gormeliyiz, Gormek de yetmiyor, yasamaliyiz.

Sevgi ve saygilarimla,
TEKNiGE iNANMA TEKNiKSiZ KALMA. Bikmisbroker
bikmisbroker kullanıcısına teşekkür edenler
AnnE (07-03-2009), Emin (31-03-2009), meraklı (09-03-2009), neron (04-05-2009), Ramo (06-03-2009), serdarkus (07-03-2009)
Eski 07-03-2009, 03:07
TRiPLeX TRiPLeX bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 10/5
3 Mesaj ına 7 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Sn. Bıkmışbroker,

Altın vuruş söylemleri ile birlikte doların değerleneceği söylemlerini eş zamanlı söylüyordunuz. Borsa son bir rally ile altın vuruş yapmış olsaydı sanıyorum burada yazdığınız yazının içeriği farklı gibi görünse de aynısı olacaktı.

Ya iner ya çıkar diyen ekonomiden bihaber insanlardan bir farkımız olmalı diye düşünüyorum!

Saygılar...
TRiPLeX kullanıcısına teşekkür edenler
serdarkus (09-03-2009)
Eski 07-03-2009, 08:38
AnnE - ait Avatar
AnnE AnnE bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 606/518
314 Mesaj ına 5527 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Bıkmış Beyi uzun bir aradan sonra duymak çok hoş.
Anlamaya gayret gösterdiğim bir takım hususlar var ;

1. Turkiye'deki hala elinde sermaye bulundurabilenler ile dünyanın diger yerlerindekiler arasında ne fark var ? Bizimkiler 3 kurusa düşmüş şirketleri alabilir de digerlerinin elleri armut mu toplar ?

2. TL nin deger kaybı sadece TL ye özgü mü ? Dunyada, SOnbahar 2008 den bugüne Dolara karsı deger yitirmeyen Azerbaycan Manatı'ndan başka para yok ki. Dolayısı ile yuksek kur/duşuk fazi sadee Turkiye nin secimi mi ?

3. Senin Rahmetli'nin başlattıgını söyledigin eli cantalı ihracatcılar sadece Turkiye'nin tercih ve avantajı mı ? Hıyar soyma makinası alacam desen, 85 memleketten 170 firma elinde canta ile başına üşüşmez mi ?

4. Eli cantalılar dünyayı gezerken, baska memleketlerin elicantalıları senin onlara sattığının en az 70% fazlasını sana çakmadı mı ?

5. Sadece bizimkiler mi uyanık ?

6. Sahi, yazıda hiç tuketimden ve tüketicinin halipürmelalinden hiç bahsedilmiyor. Alan yoksa satanı naapmak lazım gelir ?

valla bilemiyom.
AnnE kullanıcısına teşekkür edenler
ar_de_ (10-03-2009), chem73 (08-03-2009), Emin (31-03-2009), neron (04-05-2009), Ramo (07-03-2009), recetride (13-08-2021), serdarkus (09-03-2009)
Eski 07-03-2009, 18:08
serdarkus - ait Avatar
.

Tanımlı Günün kılçığı:

O kadar yıl Amerikan filmleriyle beynimizi kazıdılar.
Ezber ettiler, ezberlettiler.
Sonra.. gelinen noktaya bak.

Kabadayılığı bizimki yaptı ama kızı Peres öptü.
account (07-03-2009), alihoca (08-03-2009), AnnE (09-03-2009), ar_de_ (08-03-2009), bikmisbroker (10-03-2009), buena vista (08-03-2009), chem73 (08-03-2009), Emin (31-03-2009), Master (07-03-2009), meraklı (09-03-2009), Ramo (07-03-2009)
Eski 10-03-2009, 10:47
bikmisbroker - ait Avatar
bikmisbroker bikmisbroker bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 590/835
107 Mesaj ına 2990 Kere teşekkür edildi
bikmisbroker - MSN üzerinden Mesaj gönder
Tanımlı

Alıntı:
TRiPLeX´isimli üyeden Alıntı
Sn. Bıkmışbroker,

Altın vuruş söylemleri ile birlikte doların değerleneceği söylemlerini eş zamanlı söylüyordunuz. Borsa son bir rally ile altın vuruş yapmış olsaydı sanıyorum burada yazdığınız yazının içeriği farklı gibi görünse de aynısı olacaktı.

Ya iner ya çıkar diyen ekonomiden bihaber insanlardan bir farkımız olmalı diye düşünüyorum!

Saygılar...
Selam,
Oncelikle bir konuya aciklik getireyim;
O bahsedilen "Altin Vurus" topicinde geriye donuk olarak, yaptigim incelemede borsada hangi seviyelerden ne tarz yukselisler yasandigini irdeledim.

Vardigim neticeise (Maalesef) Turkiyemizde US$ bazinda kaoslarin yasandigi donemlere denk geldi.

Yani ne zaman US$ almis basini gitmis, ve bizim borsamiz 3 otuz degere dusmus, O seviyeden alanlar "ALTIN VURUS" yapmislar.

Grafikler ekinde ve ozellikle US$ da yukari potansiyeli grafikde gordugum icin O topici actim.
Dediklerim ve grafikler o topicde halen duruyor.

Konuyu dikkatli okusaydiniz nuans farkini ve anlatilmak isteneni daha net anlayabilirdiniz.

...........................................
US$ nin Yukari cikis arzusu da 1-2 gunluk degil, UZUN vadeli olarak dusundugum icin de yukardaki yazimi yazdim.

Mevcut sartlar icinde Turkiyeye gelmis bulunan yabanci para (bir sekilde buradan para kazanmak amaci ile geldi, ve kazandigi parayi KAR transferi adi altinda yurt disina cikartabilmesi icin ise US$ da spekulatif hareketlere izin vermeyecek ve regule edici rol oynamak zorunda) diye dusunurum.

Bu anlamda "Ya iner ya çıkar diyen ekonomiden bihaber insanlardan bir farkımız olmalı diye düşündugum icin yukardaki yorumu yazdim!"

Varsa sizinde gorus ve dusuncelerinizi okumak isterim??
TEKNiGE iNANMA TEKNiKSiZ KALMA. Bikmisbroker
bikmisbroker kullanıcısına teşekkür edenler
AnnE (12-03-2009), ar_de_ (10-03-2009), Emin (31-03-2009), neron (04-05-2009), serdarkus (15-03-2009)

Konuyu Toplam 4 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 4 Misafir)

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster