Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Yaşanılmaz ülke Türkiye. - Sayfa 3 - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Nadas Alanı > Dünya Hali > Gözlem-Tespit
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Yaşanılmaz ülke Türkiye.
Konudaki Cevap Sayısı
49
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
28146

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 17-03-2007, 15:24
flz flz bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 41/319
39 Mesaj ına 191 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Memleket denince...benim aklıma sadece hasret gelir, hasret...
nedenler niçinler silinir...sadece...hasret..
Canımdan çıkardığım canı orda bırakmak....yaşlar içime akarken, gülermiş gibi yapmak...ulaşabileceğim kadar yakın, dokunamıyacağım kadar uzakta olmak...
Herşey silinir, herşey ...nedenler, niçinler...ister akıllı olsun ister aptal..dokunmak isterim, sadece dokunmak...bazen su olup akmak....

ve sadece bu şiir..

Gökte bulut yok, söğütler yağmurlu,
Tuna' ya rastladım,
Akıyor çamurlu çamurlu
Heyyy...Hikmet'in oğlu Hikmet'in oğlu
Tuna' nın suyu olaydın
Karaorman'dan geleydin
Karadeniz' e döküleydin
Mavileşeydin mavileşeydin
Geçeydin Boğaziçi'nden
Başında İstanbul havası
Çarpaydın Kadıköy İskelesi' ne
Çarpaydın çırpınaydın
Vapura binerken
Memet' le anası....

Nazım HİKMET
flz kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (17-03-2007), buena vista (18-03-2007), Lizzy (17-03-2007), meraklı (17-03-2007), Süvari (17-03-2007)
Eski 17-03-2007, 16:02
Lizzy - ait Avatar
Lizzy Lizzy bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 82/262
70 Mesaj ına 293 Kere teşekkür edildi
Tanımlı İçim çiğ çiğ kıyıldı...sos...sos...sos...

Okudum yazıları.Amanin ne güzel,konu dört nala gidiyor,yazayım şuraya birşeyler diyordum ki,onu duydum.Duymaz olaydım...
Az önce falan nokta filan FM lerden birinde aynen ve de yeminle cırtlak bir hanımkız şu reklamı seslendirmiştir:
YAŞAMIN DETAYLARINI YAKALAMAK İSTEYENLER..diye başladı.Ohh,hadi yakalayalım bari derken şöyle devam etti:
-KAMİL USTA'NIN ÇİĞ KÖFTE SALONU AÇILMIŞTIR.Adres:Falan cad.filan sok.....
Yüzümü hiçbir ifade ikonu sembolize edemezdi.Öyleee kaldım.
Aziz Nesin ustama saygılarımla.Nurlar içinde yatsın diyorum.Gidip biraz detay yakalasam mı???
alihoca (17-03-2007), Süvari (17-03-2007)
Eski 17-03-2007, 18:17
buena vista buena vista bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 895/3266
652 Mesaj ına 4322 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Sorunlar, insanin bulundugu ülkeye (yasadigi yere) göre biçimlenir...

Alıntı:
alihoca´isimli üyeden Alıntı
Amacımın;
Ego-mego, laf sokuşturma-geçirme, kırmak-üzmek, 1-0 Galip-mağlup, tatmin filan da olmadığını açık yüreklilikle belirteyim.

Bildin-bilemedin gibi gereksiz sınava çekilmelerin olmadığı veya hep ben bilirim egolarından arınmış, velhasıl türlü komplekslerini aşmışların toplandığı bir dost meclisinde karşılıklı söyleşmek, dahası dertleşmek olarak yaklaştığıma inanmanızı dileyerek,

Soruya biraz daha açıklık(tekillik) getireyim dilerseniz.

Toplumsal kesimlerden,
Türk Milletinin %60-70'inin aptal olmasının SORUMLUSU kimdir.

Sn Ali hocam,

O sorumlu ben degilim!
Ancak, toplumun her kademesindeki bireyler görevlerini yerine getirselerdi;
Yapimi 125 yil süren bir limanin neden bitirilmedigini sorsalardi,
Kamu ihalelerinde yapilan yolsuzluklara gözlerini kapatmasalardi,
Cumhuriyetimiz kuruldugundan bu yana Hazine`den bos yere geçinenlere hesap sorsalardi,
Satin aldigi arabaya yüzde 61,6 ile yüzde 117 arasinda neden vergi ödedigini (AB de % 20) sorgulasaydi,
Makam arabasi konusunda biraz ince düsünebilseydi,
Ne olurdu ?
…….
Kisaca..
Ödedigi verginin nerelere harcanmis oldugunu merak etseydi,
Iyi olmaz miydi ?
Bizler de o zaman rahmetlinin yüzde hesabi ile ugrasmazdik benim güzel hocam..
buena vista kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (17-03-2007), Lizzy (18-03-2007), meraklı (17-03-2007)
Eski 17-03-2007, 21:10
Süvari - ait Avatar
Süvari Süvari bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 685/2402
454 Mesaj ına 1691 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Bu şarkı hep silkelenmemi sağlamıştır...

İstanbul'da Olmak - Emel Müftüoğlu

Yayılmışız dünyanın dört bir yanına
Kimisi ta Kopenhag'da kimisi Paris
Bedenimiz orda burda dolanır amma
Çok hemde çok uzak yerde kalbimiz

Bir allı turna olsam karlı dağları aşsam
Varsam bizim ellere kendi göğümde uçsam

Şimdi İstanbul'da olmak vardı anasını satayım
Püfür püfür bir vapurun yan tarafında
Köprüde balık ekmek yemek
Dolmuşa hadi gidelim demek
Ver elini yeni kapı ver elini bebek tarabya
Şu anda oralarda olmak vardı ya
Boğazda köhne bir iskelenin yamacında
Tabakta kavun peynir kadehte buz gibi rakı
Dilinde yarı acı yarı tatlı bir şarkı
Şu anda İstanbul'da olmak vardı
Benim derdim dermanım
Bilen yok

Yayılmışız dünyanın dört köşesine
Kiminin adresi Sidney kiminin Hamburg
Yaşamaya dört elle sarılmışız da
Yine de gözlerim dolu yüreğim buruk
Başımı hiç bir zaman eğmedim amma
Yine de yüreğim yara içimde boşluk
Minnacık tohum olsam savrulsam dönümlerce
Kış biter bahar gelir açılsam yüzbinlerce
Açılsam milyonlarca

Püfür püfür bir vapurun yan tarafında
Şu anda İstanbul'da olmak vardı anasını satayım
Yeni cami de mısır atmak kuşlara
Köprüde balık ekmek yemek dolmuşa çek dostum demek
Ver elini Kadıköy ver elini Kalamış Moda
Şu anda oralarda olmak vardı ya

Şimdi İstanbul'da
Şu anda İstanbul'da
Ah İstanbul'da

Sabret gönül bir gün olur
Bu hasret biter
Çekilen acılar canım
Gün olur geçer
Süvari kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (17-03-2007), Lizzy (18-03-2007)
Eski 17-03-2007, 21:32
alihoca alihoca bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 361/2464
166 Mesaj ına 2501 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Sevgili Buena vista;

Sorumluluk duyup yanıtladığın için ne kadar teşekkür etsem azdır inan.

Hiç bir suçlama anlamı içermeden dertleşmek babında yazayım. Soruyu toplumsal kesimler anlamında tekil haline getirsem de, dikkat edersen savunma refleksimizi durduramıyoruz. Hemen ilk yazdığımız şey 'sorumlu ben' değilim demek oluyor.

Piyongonun Nedo'ya veya Sana çıktığını filan da düşünme lütfen. Bunu Sevgili Nedo ve ben, Sen o, bu şu yani hepimiz yapıyoruz. Ve deyim yerinde ise bizden başka herkes otomatikman suçlu ya da suçlu adayı oluveriyor.

Cevaba dönecek olursak;
Senin verdiğin cevapta da görüleceği gibi vergi daireleri, belediye, vali, kaymakam, emniyet güçleri, okullar vs vs ile gibi örgütleri ile

DEVLETİ sorumlu ve suçlu koltuğuna oturtmuş oluyoruz. Tali bir kaç suçlu daha yazanlar olsa da ilan edilen baş suçlu her daim devlettir.

Bunu sadece bir tespit olarak saptamış olalım.
İşte burada devlet denilen kavram ve mekanizmayı anlayabilmemiz için tanımı, amacı, işleyişi gibi sorulara da doğru cevaplar bulmamız gerekir.

Demokrasinin halk tarafından, halk için ve halk yararına işleyişinden sorumlu mekanizmadır gibi süslü söylemleri bir kenara bırakıp;

En basitinden ve kaba söylemi ile ‘devleti egemen sınıfların (baskı aracı demeyelim de) yönetsel aracıdır’ şeklinde tanımlarsam itiraz eden olmaz sanırım.

Bu tanımdan yola çıkarak 1920’lerin Türkiye’sinde kurulan Demokratik Cumhuriyetin kurmuş olduğu devlet örgütünün sahipleri yani egemen sınıfları kimlerdir?

Türkiye Büyük Millet Meclisine yansıyan manzaradan yola çıkarak yapacağımız bir küçük araştırma sonrasında, yapı ve karakterleri farklılık gösterse de ister batı ister doğu da buna verilebilecek yegane cevap büyük toprak sahipleridir.

Şıh, şeyh gibi dinsel payelerle donanan Doğu’nun Ağalık düzeninin iki bin yıla varan bir kesintisiz hâkimiyetini tespit ve teslim etmek gerekir.

Batı da ise farklı işleyişe sahip olmakla beraber büyük toprak sahiplerini aynı egemen sınıf olarak belirleyebiliriz. Anlaşılır bir örnek olarak Adnan Menderesin batılı bir büyük toprak sahibi konumu gösterilebilir.

Özellikle birinci meclise baktığımızda milleti temsil eden ikinci (egemen olan) bir toplum kesimi, hocalar yani dinsel otoriteler olduğunu da eklemek yararlı olabilir.

Mustafa Kemal faktörünü tamamen dışlayarak;
Tam da burada bir başka soru sorarak, tespit yapmamız gerekir.

1920 li yıllarda Türkiye’de Meclise yansıyan bu manzara,
Ortaçağın toplum ilişkilerini belirleyen üretim biçimi olan FEODALİZMDEN başka bir görüntü arz ediyor mu?

Bir burjuva sınıfı ve ona bağlı bir küçük burjuva aydın kesimi, bir sanayi kesimi ve ona bağlı olarak gelişmiş olan sanayi kent toplumu ve yine ona bağlı olarak gelişen sivil toplum örgütlenmeleri vs vs gözünüze çarpıyor mu?

Peki,
Feodal egemenlerin sanayi devrimini yarattığı ve bir toplumsal dönüşüm olan AYDINLANMA ÇAĞINI başlatıp sürdürdükleri Dünya’da hangi Ülkenin siyasi tarihinde görülmüştür? Var mıdır böyle bir örnek?

Peki,
Dinsel kökenli egemenlerin AYDINLANMA ÇAĞINI başlatıp sürdürdükleri Dünya’da hangi Ülkenin siyasi tarihinde görülebilmiştir?

Uzatmadan diyelim ki,
Türk Milletinin %60-70'inin aptal olmasının sorumlusunu FEODALİTE olarak bulduk saptadık.

Peki,
Ağaları yaşamaları yani düzenlerini sürdürebilmek adına asli görevlerinin gereğini yapmalarını suç olarak görmek mümkün müdür? Buna hayali ve ütopik beklentiler dışında bir anlamı olamıyacağı ve yaşamın gerçekleri ile örtüşmeyeceği için hayır diyebiliriz sanırım.

Yani Ağaların sınıfsal çıkarlarına hizmet ettiği için ve kendi egemenliklerini sürdürebilmelerinin yolunun Türk Milletinin %60-70'nin aptal olmasından geçtiği için bundan SORUMLU tutulamazlar.

Peki,
Sorumlu kimdir o zaman?

Bu aşama da bırakıp, havayı biraz yumuşatmak adına bir anı öykü anlatayım dilerseniz.

Nurlara yatası Aziz Nesin'in bir söyleşisinde;
Babası tarafından okutulmayan ablası ile bir konuda tartıştıklarını,
Bu tartışmanın bir yerinde de ablasına düşüncesini anlatamadığı için,

- Aptal cahilin tekisin!

Gibisinden azarladığını,
Ablasının ise gözleri dolu dolu;

-Babam okula gönderip okuttu da kaçtım mı?
-Sen öğrettin de eline mi vurdum?

Dediğini aktaran öğretmene ,
Aziz NESİN'in gülerek

- Haklısın. Anladım.
Ama ben en azından çalışıp çabalıyorum.

Diye cevap vermesi üzerine, öğretmenin burada benim gündeme getirdiğim soruyu hiç sormamayı tercih ettiği rivayet olunur.
alihoca kullanıcısına teşekkür edenler
buena vista (18-03-2007), Emin (20-03-2007), flz (17-03-2007), Lizzy (18-03-2007), meraklı (17-03-2007), Ramo (17-03-2007)
Eski 17-03-2007, 22:54
meraklı - ait Avatar
meraklı meraklı bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 287/1518
251 Mesaj ına 1077 Kere teşekkür edildi
Exclamation

AliHocam “bildiklerimizi, bildiğimiz sandıklarımızı, daha doğrusu ezberimizi,masallarımızı tekrar gözden geçirelim” demiş……

Ve Sn Süvarinin ekleyerek içimi dağladığı ve yine Nazım Hikmetlerle boğulduğum an buan…Aziz Nesin in gercekçi bakışının dobra akışındaki yalınlığını fazla irdelemeden sadece okuruz…ya da okudum…

Ben suçluyum…

Yaşadığım ülkede verdiğim tepkilerin yetersizliğini gördüğüm halde üzerine gitmediğim için,
Doymaya çalıştığım bu ülkede üretime katkıda bulunamadığım için,

Çalıştığım bu ülkede emek verdiğim hizmete karsılık alamadığım için,

Diploma şartının aciz çıplaklığını yaşarken diplomasızların da emek vererek aslında üretim yaptığını görmeyi reddedenlere karşı çıkarken yeterince güçlü olamadığım için,

Sevgili ülkemdeki aile içi eğitimin ve öğretimin yeterli gelmesi konusunda ısrarcı olamadığım ve yeterli tepkiyi ortaya koyamadığım için,

Sözel tartışmalarda, karsımdaki kişi-lerin at gözlüklerini çıkartmayı başaramadığım için,

Toplu hareketlere katılmanın aslında hiçbir işe yaradığını düşünmediğim için,

Yaşadığım bu düzensizliklerle dolu Türkiyem de sözde mevcut düzeni uygulayamadığım için,
Trafikteki magandaları ve hayatımıza bir sekilde kast edenleri ortadan kaldıramadığım için,
Çocuğuma bile düşüncelerimi anlatamayıp onun bu sözde gelişmiş teknoloji kurbanı olmasını engelleyemediğim için,

Çocukken ağaç tepelerinde buyuyen ben, çocuğuma kırları sevdiremediğim için,

Börtü böceğin de bir canlı olup yaşama hakkı olduğunu, düşen ağaç yaprakları gibi bizim de zamanımız dolduğunda yaşamın içinden alınacağını öğretemediğim için,

Sadece parasal kudretten sebeb kişilerin üstümüzde hak iddialarını kaldıramadığım için,

AB nin sadece abece den başka birsey olmadığını hala kanıtlayamadığım için,

Tarım kökenli yurdumda tarımın ölümünü izlediğim için,

Sadece dubleks-trpleks villalar, tatil köyleri için yakılan ormanlara sahip çıkamadığım için,

Devlet yönetiminde hala denemekten bıkmadığımız bilinenlere oynadığım için,

Saygı paylaşımının azaldığı toplumumuzda sevginin yok olmuş olduğunu dehşetle fark ettiğim halde ben de bu akıntıya kapıldığım için,

BEN SUÇLUYUM……
meraklı kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (18-03-2007), bikmisbroker (18-03-2007), buena vista (18-03-2007), Emin (20-03-2007), flz (17-03-2007), Lizzy (18-03-2007)
Eski 17-03-2007, 23:12
meraklı - ait Avatar
meraklı meraklı bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 287/1518
251 Mesaj ına 1077 Kere teşekkür edildi
Unhappy

Hasretten dem vuruldu, eskiye ,yeniye, masala, fıkraya ,cocuğa, yurda duyulan özlemmmmm….

Nereden nereye geldik. Çiçek çiçek yurdumun taşı toprağı altın olan İstanbul umda ve dahi anadolumun doğusunda ve batısında, yaşamış yaşayan ve yaşamakta olanların, belli bir miyadı olup da zihinlerindeki birkaç kırpık hatırayı yaşatmayı bırak, hatırlamaktan korkar hale geldiği memleketimde hala hasret kalmak….

Sizler yaban illerde hasretlik çekersiniz çok mu…..

Yanında olan evladına dahi erişememek mi hasretlik…uçan martısının özgürlüğüne mi…vapurlardan çıkan isli dumanlarının bile bir ara yok olmak tehlikesini yaşayıp o nostaljiyi de kaybetme korkusuyla denizlerin hırçınlığının bile sebebtir diye trafiğin karmaşasının bitmesine mi…

Nazım a mı, aşık Veysel e mi …..

İçimizdeki kabaran sevginin akışamadığı ortamlara mı kişilere mi….

Özlüyorum…kendimi özlüyorum…çocukluğumu , buyuduğum evin bahcesini özlüyorum. Yaşadığım oyunları, okuduğum Kemalettin Tuğcu ları özlüyorum. Çaresizlikten çıkan acılı hayat öykülerindeki zengin başarıyı ve mutluluğu özlüyorum…..Sadece özlüyorum

Özlemlerden uzak, hasretliklerin tez elden bitmesi dileğiyle....

Sevgi, sağlık, uyum, saygı topluluğunun büyümesi temennisiyle kalın sağlıcakla......
meraklı kullanıcısına teşekkür edenler
alihoca (18-03-2007), bikmisbroker (18-03-2007)
Eski 18-03-2007, 01:58
alihoca alihoca bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 361/2464
166 Mesaj ına 2501 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Sen yanmazsan, Ben yanmazsam, Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa!

Devamında,

Şimdi de heep ideal olarak örnek verdiğimiz Avrupa’nın bugünlere nasıl ulaştığına bir göz atalım.

Ortaçağ Avrupa’sında Monark Kral, Feodal Beyler ve Kilise’den üçlünün oluşturup sürdürdüğü toprağa bağlı -yarı feodal üretim biçimi olan- köy toplumunu değiştirmeye ve üretim ve toplum(siyasi yapısını) ilişkilerini tamamen değiştirmekle kalmayıp Kral, Feodalite ve Kilise üçlüsünün egemenliklerine son veren sınıf kimdir?

Buna da kısaca coğrafi keşiflerle zenginleşen(sermaye birikimi) Burjuva Sınıfı diyelim. Sömürgelerden akan her türlü zenginlik ve ucuz değil bedavadan ucuz köle-emek gücünü kattığımızda ulaşılan sermaye birikiminin yani biriken paranın yaptırım gücünün hangi boyut ve patlamalara yol açacağının altını çizmekte yarar var.

Peki,
Bu güç toplumdaki egemenler arasında saygın bir yer ve amaçladığı daha çok kar için; üretim biçimini ve ona bağlı olan siyasi yapılanmayı(yarı feodal yapı) değiştirmesine yetmiş midir?

Burada da nüfusun büyük bir kısmının köylerde derebeylerin yönetiminde serf(yarı köle) durumunda,
Kalan üretimin ise çırak kalfa usta sistemi ile çalışan birkaç kişilik atölyeler şeklinde olduğunu hatırlamalıyız.

Yerel derebeyler ile bu sistemden beslenen monark krallar ile kilisenin, Burjuvazinin daha çok üretim, kar ve güç için; atölyelerin birleştirilerek günümüz fabrikalarına dönüşmelerine ve gereken nüfusun köyden şehirlere akıtılmasına ve kontrolleri dolayısı ile hakimiyetleri dışına çıkışına kendi istekleri ile rıza göstermediklerini ekleyerek devam edelim.

Ticari burjuvanın yanı sıra haçlı seferlerini bile finanse edebilen faizcilere(ki ortaçağ kilisesinin faize haram dediğini hatırlatalım) tüm ortaçağ boyunca toplumun en hor görülen kesimleri olarak bakıldığını tespit ettiğimizde ise;

Verilen mücadelenin ulaştığı kanlı süreçler mutlaka ama mutlaka öğrenilmesi ve anlaşılması gereken öncelikler olarak karşımıza çıkacaktır.

Parasal gücü eline geçiren burjuvazinin sayısal azlığını düşündüğümüz de; bu aşamada ortaya çıkan sorunun, toplumsal-kitlesel bir destek ihtiyacı olduğudur.

Bunu da yaklaşık yüz elli yıl önce Marks'ın ''İnsanların varlığını belirleyen, bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır.'' Söylemi ile bağlayarak, halk yığınlarını harekete geçirecek olan aydınlardır diyerek tespit edelim. Böylece Avrupa’nın bugünlerini yaratıcısı olan burjuvazi ve aydınlar olduğunu da saptadık diyelim.

Rönesans, reform, aydınlama, sanayi devrimi ve bunun gereği yani doğal sonucu olan; monarşi, kilise ve derebeylik düzeni olan feodalizmin yıkılıp yerine adına cumhuriyet ve demokrasi dedikleri ve yaklaşık dört yüz yıla dayanan anlı, şanlı ve kanlı süreçleri göz önünde bulundurarak,

1920’lerin değil 2007 Türkiye’si, Avrupa’nın yukarıda özetin özeti olarak sunduğum evre ve aşamalardan hangisindedir?
Ülkemizde kimlerin ne yapması, nasıl yapması gerekmektedir?

Sorularına bulacağımız cevapların,
Ülkemiz ve Ulusumuzun gerçeklerini bilmemiz, anlamamız adına bize yol gösterici ve yararlı olacağını,

En azından Ülke ve Ulusumuz gerçekleri ile bağdaşmayan, hayali beklentiler sonucunda yaşayacağımız düş kırkılıkları ile, kırgınlıklar, küskünlük ve kızgınlıklara kapılmayacağımız söylenebilir sanırım.
alihoca kullanıcısına teşekkür edenler
bikmisbroker (18-03-2007), Emin (20-03-2007)
Eski 18-03-2007, 08:15
halo - ait Avatar
halo halo bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 44/22
20 Mesaj ına 59 Kere teşekkür edildi
Tanımlı

Benim dedem 8 yıl bu ülke için savaşmış, bana büyük bir manevi miras bırakmıştır.

Ben ne yaptım, dedemin yıllarca savaştığı bu ülkeden kaçtım. Ben savaşamadım. Yenildim.

Bu yüzden ne kadar üzüldüğümü bilemezsiniz.
bikmisbroker (18-03-2007), Emin (20-03-2007), janus (20-03-2007)
Eski 18-03-2007, 23:30
Lizzy - ait Avatar
Lizzy Lizzy bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 82/262
70 Mesaj ına 293 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Şiirler bölünmemeli ama...

Bir kez olsun affedin.Atilla İlhan'ın çok sevdiğim İstanbul ağrısı'nın son iki bölümü:

Ulan yine sen kazandın İstanbul
Sen kazandın,ben yenildim.
Kulaklarımdan kan fışkırıncaya kadar
yine emrindeyim.
Ölsem,yalnız kalsam,cüzdanım kaybolsa
Parasız kalsam,tenhalarda çarpılsam,
Hiçbir gün,hiçbir postacı kapımı çalmasa,
Yanılmıyorsam,
sen yine eski İstanbul'san...
Senin ıslıklarınsa kulaklarıma saplanan bu ıslıklar
Gözbebeklerimde gezegen gibi dönen yalnızlığımdan
bir tekmede kapılarını kırıp çıktım demektir.

Ulan bunu sen de bilirsin İstanbul
Kaç kere yazdım kimbilir
Kaç kere kirpiklerimiz kasaturalara dönmüş diken diken
1949 Eylül'ünde birader Mirc ve ben
Sokaklarında mohikanlar gibi ateş yaktık.
Sana taptık ulan
Unuttun mu?
Sana taptık...
bikmisbroker (20-03-2007)

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster