Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
aids ve hepatit üzerine - Arka BahÇe Forumu
Arka BahÇe Forumu  

Geri Dön   Arka BahÇe Forumu > Nadas Alanı > Müştemilat > Sağlık
Kullanıcı ismi
Şifreniz
Kayıt ol SSS Üye Listesi Takvim Arama Bugünkü Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
aids ve hepatit üzerine
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
6917

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara Modları Göster
Eski 18-04-2006, 23:58
brkdemir brkdemir bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 1/3
1 Mesaj ına 7 Kere teşekkür edildi
Lightbulb aids ve hepatit üzerine

Meslektaşımın aids ve hepatit üzerine yazdıklarını okuyunca yazıları beğendim. Ancak okuyanların hepsi sağlık mensupları olmadığına göre fazlasıyla akademik üslubu olan yazıya bazı eklemeler yapmak istedim.
Bulaşma yollarında en önemli yollarından biri cinsel yol.Elbetteki minareyi çalanın kılıfını hazırlaması lazım.Kan yolu ile bulaşma konusunda ise artık tekrar tekrar kullanılan enjektörlerin tarihe karıştığını düşünüyorum. Çocukluğumda gördüğüm teneke bir kap içinde buğulama yapılan cam enjektörler ve çuvaldız kılıklı iğneler yok ortalarda .Herhalde müzelere intikal etmişlerdir.Artık tek kullanımlık iğne ve enjektörler gani gani. Köşe başındaki eczaneden rahatça bulunabiliyor.Buradada sorun yok.Çok büyük bir enayilik yaparak bunları da tekrar tekrar veya ortak kullanan yoksa. Kan nakilleri konusunda ise ülkenin yükünü Kızılay Kan Merkezleri omuzluyor ;onlar da kanların kalitesi konusunda çok titizler ve gerekli tüm tahlilleri yapıyorlar.
Ancak pek dikkat edilmediğini düşündüğüm küçük ayrıntılar var.En kolay bulaşma yollarından biri diş hekimliğinde kullanılan aletler.Çünkü ağız içindeki uygulamalarda kan ve tükrükle temas kesin var. Dişhekimleri ise standart olarak bunları sterile edecek ekipmana sahipler .Akademik anlamda donanıma sahipler. Cahil olmadıklarına göre steril olmayan aleti kullanmak gibi bir cesaretleri ve vicdansızlıkları da olamaz. Ancak kendilerine diş hekimi süsü verip bu işi üç kuruş paraya tamah edip doktorculuk oynayanlar bulaşıcı hastalıkların yayılmasında önemli bir faktör."Yapma be abi bu devirde hala doktora gitmeyipte pis pasak içindeki bir yerde işin ehli olmayan sahte diş doktoruna hala diş yaptıran var mı ? diye sorarsanız sizi şaşırtırım .Var.Öyle çok ki hem de bunların içinde mürekkebi bırakın yalamayı yutan zatlardan bile var .
Başka bir detay:Küçük ama önemli bir detay. Berberde sakal traşı.Usturayı dayadı surata .Cızzzzzzzzzzzt. Attı kesiği. "Tüh be abi kaçtı" Kaçtı ama alet temiz miydi ??? Kesiği attı ,olan oldu elinde beyaz küçük bir çubuk .Sürteliyor çiziğe."Bu nedir kardeş ?" Kan taşı abi kanı aha şimdi durdurur" Bu tebeşirimsi nesne kimbilir kaçtane muhteremin kanlı kesiğine sürtelenip sizin surata vasıl olmuştur Allah bilir" Vücudunuzdaki kanlı temaslara dikkat !!!.Mesela vücuda yapılan dövmeler ...
Bendeniz çorbada tuzum olsun istedim.Teşekkür butonuna basmanıza hiç gerek yok.Teşekküre değecek bir şey yapmadık nitekim.Üslubu beyan ayniyle insandır. Ben buyum.Aranıza beni de kabul ederseniz memnun olurum.Forumdaşlara selam ve saygılarımla.
alihoca (19-04-2006), dentist (19-04-2006), hakan (19-04-2006), kasved (25-04-2006), neron (19-04-2006), nomeames (19-04-2006), zumbul (19-04-2006)

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş arama yap
Modları Göster