Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Haber ve Gelişmeler
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 01-05-2006, 10:49
account account bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 144/5159
85 Mesaj ına 596 Kere teşekkür edildi
Tanımlı alarko

01.05.2006 / Yiğit Bulut / Yorum

Türk Devleti'nden milyar dolarlık ihale eden Alarko, Türkiye’yi Avrupa’da mahkum ettirerek çok büyük bir hata yaptı. Bu parayı Mehmetçik Vakfı'na veya Şehit Aileleri Vakfı'na bağışlayıp, yanlış bir adım attığını beyan ederek Türk halkından özür dilemeli.

Başlığı görünce "olumlu mu yoksa olumsuz mu” devam edeceğini merak ediyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

İlk etapta son 3 gün içinde internet siteleri ve gazetelerde yer alan “Alarko ile ilgili” haberi sizlere aktarmak istiyorum.

* “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Alarko Grubu'na bağlı Yıltaş Yıldız Turistik Tesisleri'nin açtığı davada, Türkiye'nin "hakkaniyete uygun tazminat ödemesine" gerek görüldüğünü açıkladı. Türkiye, karar gereği şirkete 6 milyon 100 bin euro tazminatın yanısıra 10 bin euro tutarındaki mahkeme masrafını da ödeyecek Bu rakam AİHM'in Türkiye'ye verdiği en büyük tazminat cezası olacak. Türkiye daha önce Loizidou davasında 1.1 milyon euroluk tazminata mahkum edilmişti. İstanbul'da Orman Fakültesi yakınlarında villa inşa etmek isteyen Alarko, 4 bin 300 dönümlük arazinin istimlak edildiği ve buna karşılık ödenen paranın normal değerinin altında olduğu gerekçesiyle AİHM'de dava açmıştı. Şirket, yaklaşık 60 milyon dolarlık maddi tazminat talep etmişti.”

* "AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye aleyhine açılan 5 davayı karara bağladı. AİHM’den yapılan açıklamada, Alarko Grubu'na bağlı Yıltaş Yıldız Turistik Tesisleri A.Ş’nin açtığı davada, Türkiye’nin "hakkaniyete uygun tazminat ödemesine" gerek görüldüğü belirtildi. Türkiye, karar gereği 6 milyon 100 bin euro tazminat ödeyecek. İstanbul’da Orman Fakültesi yakınlarında villa inşa etmek isteyen başvuru sahibi şirket, 4 milyon metrekarelik arazinin devlet tarafından istimlak edildiği ve buna karşılık ödenen paranın normal değerinin altında olduğu gerekçesiyle AİHM’de dava açmıştı. Şirket, yaklaşık 60 milyon dolar tutarında maddi tazminat talep etmişti. AİHM, 2003 yılında başvuruyla ilgili aldığı karada, mal ve mülkiyetin korunmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 1. protokolünün 1. maddesinin ihlal edildiği görüşüne varmıştı. Türkiye, 10 bin euro tutarında mahkeme masrafını da ödeyecek.”

Devletten en fazla ihale alan şirket Alarko
Haberi okudunuz ve kendi yorumlarınızı yaptınız. Bu noktada ben kendi yorumuma geçmek ve öncesinde başlığı yeniden geniş bir biçimde tekrar etmek istiyorum; “Bravo ALARKO, Türkiye’yi, Türk Devleti'ni Avrupa’da mahkum ettirdin ve 6 milyon Euro kazandın”...

Değerli dostlar, bu konuya neden bu şekilde tepki verdiğimi sizlere aktarmak istiyorum. Herkesin, şirket veya birey olarak hukuken hakkını aramasına sonuna kadar taraftarım. Taraftarım ama bu Türk Devleti'ni Avrupa’ya şikayet etme noktasına geldiğinde “hukuk aramaktan” çıkıyor ve başka bir boyuta geçiyor. Üstelik bunu son 15 yılda Kamudan (Devletten) en fazla ihale alan şirketlerden biri olan Alarko yapıyorsa.

Daha açık yazayım; kardeşim, sen kamudan milyar dolarlık ihale alacaksın sonra da birkaç milyon euro kazanmak için, sana milyar dolar ödeyen Devleti Avrupa’ya şikayet edeceksin. Bu kabullenilmesi mümkün bir davranış değil.

Bu noktada Alarko’nun aldığı bazı ihaleleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Ankara-istanbul hızlı tren projesi

* İstanbul Metrosu’nun bir bölümü

* Melen Terfi Deposu Kıncıllı Sırtı Arası İsale Hattı

* İgdaş-Başak konutları (bazı bölümler)

* Cevizli, Sarmaşık I ve sarmaşık II santralleri

* Samsun-Çarşamba havalimanı

* Tüpraş’ta yenileme ihaleleri

Hızlı trende ihale bedeli yüzde 50 artırıldı

Burada saymaya sayfaların yetmeyeceği onlarca irili ufaklı ihale daha var...

Peki bunların toplam değeri ne kadar? Milyarlarca dolar. Evet, yanlış okumadınız, milyarlarca dolar.

Bu noktada örnek olması açısından oldukça ilginç bir hikayesi olan TCDD’nin hızlı tren projesini resmi internet sitesinden alıntılar ile örneklemek ve bir de soru sormak istiyorum. İşte TCDD’nin resmi duyurusu: “ALSİM-ALARKO liderliğinde İspanyol OHL Firması ile oluşan konsorsiyum tarafından yapımına başlanılan 1.etabın sözleşme bedeli+sigorta primi olmak üzere toplam 459 milyon EURO'dur. Ancak, hızın 200 km/s'den 250 km/s çıkması ve mevcut hattın korunması nedeniyle meydan gelen keşif artışları ile birlikte yaklaşık maliyet 629 milyon EURO olarak hesaplanmıştır. Projenin 1.Etabı olan Eskişehir Esenkent arasının Eylül/2006 sonu itibariyle bitirilmesi planlanmaktadır...”

Gördüğünüz gibi sadece bir hattın ihale bedeli 629 milyon euro yani milyar dolara yakın. Bu noktada “6 milyon euro için Avrupa kapılarında koşan Alarko’ya aynı hassasiyet içinde soralım, nasıl oldu da 459 milyon euro olarak belirlenen ilk bedel bir anda 629 milyon euro’ya çıktı?

Sonuç: Türk Devleti'nden milyar dolarlık ihale eden Alarko, Türkiye’yi Türk mahkemelerinde kazanamamasına rağmen Avrupa’da mahkum ettirerek bana göre çok büyük bir hata yaptı. Bu parayı Mehmetçik Vakfına veya Şehit Aileleri Vakfı'na bağışlayıp, yanlış bir adım attığını beyan ederek Türk halkından özür dilemeli. Umarım bu durum, şirketin sahiplerinin genel politikası sonucu değil, orada çalışanların hatası sonucu ortaya çıkmış bir dinamiktir.

Son soru: Ulaştırma Bakanı'na, TCDD Genel Müdürü'ne ve Alarko yetkililerine soruyorum; hızlı tren hattındaki bedel nasıl oldu da bir anda yüzde 50’ye yakın arttı?