Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::db_connect() should be compatible with vB_Database::db_connect($servername, $port, $username, $password, $usepconnect) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Strict Standards: Declaration of vB_Database_MySQLi::select_db_wrapper() should be compatible with vB_Database::select_db_wrapper($database = '', $link = NULL) in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 1095

Deprecated: Non-static method vB_Shutdown::init() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/arkabahc/public_html/forum/includes/class_core.php on line 2294
Arka BahÇe Forumu - Tekil Mesaj Gösterimi - Çin Olimpiyatları ve Yemekler
Tekil Mesaj Gösterimi
Eski 29-08-2008, 10:07
Ramo - ait Avatar
Ramo Ramo bağlı değil
.

Mesajlar/Teşekkür sayısı: 603/2786
438 Mesaj ına 2346 Kere teşekkür edildi
Tanımlı Devşirme sporcular 403 sayılı yasa

PEKİN Olimpiyat Oyunları spordaki başarısızlığımızı bir tokat gibi suratımıza vurdu.

70 milyonluk bir Türkiye, ne acıdır ki, doğru dürüst bir sporcu çıkaramıyor. Umudumuz Türkiye’ye iltica etmiş yabancılar. Son 20 yıl içinde, Türkiye’de doğmamış, büyümemiş yabancıların kazandıkları başarıları konuşur olduk.

Tek altın madalyayı kazanan Dağıstanlı güreşçinin Türkçe konuşamıyor olması, Türkiye’nin utancıdır.

1996-2000 yılları arasında (1991’den itibaren Trabzon’dan başlayarak) Kapıkule’de, Rusya’da, Moldova’da ve Romanya’da beyaz kadın ticareti konularında araştırmalar yaptım ve Türkiye’nin bu sıkıntısının 403 sayılı Vatandaşlık Yasası’nın 42. maddesinden kaynaklandığını, yasayı inceleyince gördüm ve hemen ilişikteki 31.5.2000 tarihli raporumu Cumhurbaşkanlığı’na gönderdim.

Yasanın 42. maddesi şöyleydi:

"Bir Türk vatandaşı ile Türk makamları önünde evlenen yabancı anında, yabancı makamlar önünde evlenen yabancı bir ay içinde başvurmak suretiyle Türk vatandaşı olur."

Dünyada en kolay alınabilen vatandaşlık Türk vatandaşlığı (idi).

Başvurumda Anglosakson ülkeleri örnek vermiştim. Bir bekleme süresi ve ayrıca Türkçe bilme ve konuşma şartı getirilmesini istemiştim. Yasa değişikliği 5.6.2003 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Ama eksik. Bekleme süresini 5 yıl istemiştim, TBMM İçişleri Komisyonu bunu 3 yıl olarak kabul etti. Ayrıca; Türkçe şartını da önemsemediler.

Daha sonra ne olduysa, 2007 yılında yasa maddesi bu kez, benim istediğim biçimde, yeniden değiştirildi. Süre 5 yıla çıkarılırken, Türkçe şartı da getirildi. Bu maddenin değişmesiyle, beyaz kadın ticaretinde (özellikle eski Doğu Bloku ülkelerine yönelik) önemli bir düşüş sağlandı. Yeni uygulama aynen Anglosakson ülkelerde olduğu gibi, bir Türk ile evlenen yabancıya 5 yıl süreyle oturma ve çalışma izni getirirken, TC kimliği ve pasaportu verilmiyor.

Raporumda; Türkiye’ye gelen yabancı sporcuların 5 dakikada Türk vatandaşı yapılmalarını eleştirmiş ve en az 3 yıl yabancı statüsünde kalmalarını, daha sonra TC kimliği verilmesini istemiştim.

Bugün görüyoruz ki, 75 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’ni, en büyük spor oyunlarında Türkçe bilmeyen sporcular temsil ediyor. Ve bu 75 milyon, bunu bir başarı olarak kabul ediyor. Türkiye için aslında utanılacak bir durum.

Semih KALKANOGLU Elektrik Mühendisi-Arş. yazar
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...asp?yazarid=42
Yalçın Bayer
Sevdiğin kadardır ömrün...

Can Yücel